81 ilde çipli nüfus cüzdanları için başvurular başladı

0
cipli kimlik kartı- çipli nüfus cüzdanı

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında verilmeye başlanan çipli kimlik kartlarına başvurular, bugün itibariyle ülke genelinde alınmaya başlanacak. 2016 yılında 260 bin kişi çipli kimlik kartına kavuştu.

2016 yılında vatandaşlar pilot olarak belirlenen Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da başvuru yapabiliyordu. Kimlik kartlarının 4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması planlanıyor. Yeni kimlik kartları, 10 yıl geçerli olacak.

Başvurular, ‘https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr’ internet sitesinden ve ‘Alo 199’ çağrı merkezinden randevu alınarak yapılabildiği gibi randevusuz da ilçe nüfus müdürlüklerine başvurulabiliyor. Yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları ‘Gezici Kayıt Terminalleri’ ile alınacak.

Başvurularda son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik bir adet fotoğraf isteniyor. Kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınıyor. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise sebebi sisteme kaydediliyor.

15 yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabiliyor. 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabiliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here