83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan Meclis gündeminde..

0

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, 25 yıldır cezaevinde yatan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumuna dikkat çekerek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na da dilekçe verdi.

“25 yıldır cezaevinde tutulmakta olan 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırılmıştır. İleri yaşına ve hastalıklarına rağmen tahliyesi sağlanmayan mahpusun hastaneye getirildiği esnada video kayıt altına alınan görüntüsü ise durumun ciddiyetini gözler önüne bir kez daha sermiştir.” diyen Koçyiğit, bu bağlamda şu soruları yöneltti:

Hasta mahpuslar hakkında yapılan başvurular, şikayetler ve önergeler neden yanıtsız bırakılmaktadır?

Hasta mahpus Mehmet Emin Özkan hakkında şimdiye dek yapılmış infaz erteleme başvurularının kabul edilmesinin gerekçesi nedir?

Hakkında yürütülen yargılama kapsamında hazırlanan iddianamede olayla bir ilgisi olmadığı kesin olarak ifade edilmesine rağmen neden tahliyesi gerçekleşmemektedir?

Yaşam hakkı ihlaline sebep doğurabilecek bu örnek karşısında Bakanlığınız bir adım atmayı düşünmekte midir?

Hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamayan Mehmet Emin Özkan’ın hastaneye götürülme anında ellerine kelepçe takılması ve daha iyi bir seçenek bulunmaksızın yürütülmesi; eziyet, kötü muamele ve işkence suçunu oluşturmaz mı?

Türkiye’de bulunan cezaevlerinde ileri yaşa ve ağır hastalıklara sahip kaç tutuklu/hükümlü bulunmaktadır?

2020 yılı içerisinde farklı tarihlerde Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 4 hasta mahpusun yaşamını yitirmesi sonrasında cezaevi idaresine karşı başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Türkiye cezaevlerinde nitelikli sağlık hizmetine ihtiyaç duyan mahpusların yaşadığı engeller karşısında ne gibi önlemler alınmaktadır?

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na verilen dilekçe

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik gerçekleştirilen suikast olayında sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve davanın tek tutuklusu olarak halen yargılanan 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan 25 yıldır cezaevinde. Yargılama boyunca Mehmet Emin Özkan’ın olayla hiçbir ilgisinin olmadığı belgeler ile ortaya konulmasına rağmen ağır hasta mahpus tüm itirazlara rağmen tahliye edilmemektedir.

Mehmet Emin Özkan, halihazırda Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde olup; kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Hasta mahpus Özkan, cezaevinde kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçirmiş, 4 kez anjiyo olmuştur. 80 yaşın üstündeki hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumu her geçen gün kötüleşmektedir.

Nitekim geçtiğimiz gün hastaneye kaldırılan mahpusun sosyal medyada paylaşılan videosu durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Mahpus yürüyememekte ve üstelik elleri kelepçeli bir biçimde tutulmaktadır. Yeme, içme giyinme, banyo, tıraş, wc vb. ihtiyaçlarını tek başına gideremeyen Özkan’ın tedavisinin yapılarak tahliyesinin sağlanması elzem bir boyuta varmıştır.

Bu sebeple 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 16. Maddesi gereğince infazı geri bırakılmalıdır. Mahpusların başta yaşam hakkı olmak üzere sağlık hakkı ihlallerinin giderilmesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun ivedi bir biçimde harekete geçmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda farklı tarihlerde aynı konuya ilişkin tarafınıza iletmiş olduğum başvuruların bir an önce ele alınması, belirtilen mahpus hakkında Bakanlık ve ilgili birimlerle görüşülerek infazın ertelenmesi yönünde gerekli adımların atılması hayati bir öneme sahiptir. Hasta mahpusların cezaevinde tutulmaları hak ihlali iken bu ihlalin bir insan hakkı ihlali olması ise doğrudan komisyonun görev ve sorumluluğundadır gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here