AB üyesi 28 ülkeden Türkiye’ye çağrı.. Operasyona son ver

0

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke, Türkiye’den, Suriye’nin kuzeyinde başlattığı operasyona son vermesini istedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “AB Türkiye’ye tek taraflı askeri operasyonunu sonlandırması çağrısında bulunmaktadır. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin tasarladığı sözde güvenli bölgenin sığınmacıların dönüşü için gerekli uluslararası kriterleri karşılaması ihtimal dahilinde değildir. AB, yerel nüfusun haklarının gözardı edildiği bölgelerde istikrarın ya da kalkınmanın sağlanması için yardım sağlamayacaktır.”

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörü Lindsey Graham ise şöyle konuştu: “Medyadaki haberler doğruysa ve Türkiye Suriye’nin kuzeyine girdiyse, bir felaket yapım aşamasında demektir. Trump yönetimi tarafından utanmazca terk edilen Kürt müttefiklerimiz için dua edelim. Bu hamle IŞİD’in dirilişini garanti eder. Kongre’de Erdoğan’a ağır bedel ödetme çabasına liderlik edeceğim. İşlemiş olan güvenli bölge konseptine geri dönmek için hala zaman varken rota değiştirmesini Başkan Trump’tan talep ediyorum.

Amerikan izolasyonizmi 2. Dünya Savaşı’ndan önce, 11 Eylül’den önce işe yaramadı, şimdi de yaramayacak. IŞİD’le savaş sözkonusu olduğunda, Amerikan ulusal güvenliğini Rusya, İran ve Türkiye’nin taşeronluğuna emanet etmek kötü bir fikir. Aksine inanmak, çok tehlikeli.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here