ABD Büyükelçiliğinin güvenlik uyarısını değerlendirdi.. Usul, erkan ve adaptan yoksun

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Büyükelçiliğinin terör saldırısı olabileceğine dair güvenlik uyarısı hakkında konuştu. Başka ülkeyi töhmet altında bırakabilecek yadırgatıcı bir davranış olduğunu belirten Soylu, büyük devletin “İstediğim gibi, istediğim davranışı, istediğim ülkede, istediğim şekilde yaparım.” diye bir düzensizlik içerisinde olmaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Elbetteki istihbari birtakım değerlendirmeler söz konusu olabilir ama alınacak kararları kendi internet sitesinden duyurmak gibi bir başka ülkeyi töhmet altında bırakabilecek bir davranış, yakışır bir davranış değildir. Yadırgatıcı bir davranıştır. Anlaşılan usul, erkan, adap kalmamış. Elbetteki biz de hem kendi ülkemizle ilgili hem başka ülkelerle ilgili birçok istihbari bilgiler elde ediyoruz. Bu konularda teyakkuz halinde olduğumuzu ifade etmek isterim. Bunu bir internet sitesinden duyurup, ‘Bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalabiliriz, onun için vize başvurularını durduruyoruz’, anlamında bir duyuruyu paylaşmanın diplomatik bazı gereklilikleri söz konusudur. Amerikan Büyükelçiliği usul, erkan ve adaptan yoksun, bırakın diplomatik gereklilikleri, bir davranışı ortaya koymuştur. “

Bugüne kadar hangi yabancı misyon ya da vatandaşın “Bu konuda böyle bir değerlendirmemiz var, bu konuda bir adım atabilme fırsatına sahip olabilir miyiz?” dediğinde görevlerinin, memleketteki her vatandaş ile her bir yerin güvenliğini temin etmek olduğunu anlatan Soylu, bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı, Bakan ve MİT Başkanıyla da görüştüğünü ifade etti.

Türkiye Afetlere Müdahale Planı (TAMP) Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısı’ndaki konuşmasının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Soylu, şunları söyledi: “Bize haftada 1200 duyum geliyor. 1200 istihbari duyum ve bunların yüzde 30’u eyleme yöneliktir. Ama ciddi bir devletin yapması gereken bunu bulunduğu ülkenin yetkili makamlarıyla ‘Ben böyle bir şeyle karşı karşıya kaldım…’ İstihbarat alabilirsiniz, bunu bizim yadsımamız mümkün değildir. Olabilir ama bu istihbaratı, muğlak bir bilgi notuyla değil, oturup bu konuda neler yapmamız lazım, biz de böyle bir şey düşünüyoruz diye en azından irtibatta bulunduğunuz diplomatik kanallarla görüşmeniz aslında doğru olan, diplomatik geleneklere uygun olan ve isabetli olandır. Ama her meseleyi siyasi bir değerlendirme olarak ele almaya çalışınca maalesef ortaya böyle durumlar çıkıyor.”

“Herkesin güvenliğini korumak için tedbir almakla mükellefiz”

İçişleri Bakanı Soylu, tüm yabancı misyonlar, hem yabancı vatandaşlar hem de yurttaki vatandaşlarla ilgili 24 saat herkesin güvenliğini korumak ve her türlü riske karşı tedbir almakla mükellef olduklarını dile getirerek, “Bu konudaki süreç kendi sınırlarımızdan kaynaklanan bir süreç değildir. Onlara gelen istihbarat bilgisinin özellikle Irak ve Suriye eksenli bir istihbarat bilgisi olduğu konusunda bir değerlendirmeleri söz konusu. Buna ait bir tedbir alınabilir ama her şeyin usulü, erkanı, adabı var.” dedi.

Bakan Soylu, Kayseri’de 15 askerin şehit olduğu bombalı saldırının faili PKK’lı terörist Ferhat Tekiner’in, MİT ve Emniyet iş birliği ile düzenlenen operasyonla Türkiye’ye getirilmesine ilişkin soruya da, “6 aydır takip ettiğimiz bir terörist bu. 6 aydır onu Türkiye’ye getirebilmek için iyi bir çaba sarf ettik. Özellikle emniyetimize ve MİT Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Israr ettik ve Allah’a şükürler olsun ki iyi bir çalışmayla, sonuçlarının da iyi olacağını düşünüyorum. Getirilmeyi bir sonuç olarak görmeyin. Canlı yakaladığımızda daha iyi sonuçları sökebilme kabiliyetine sahibiz.” yanıtını verdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here