ABD Dünyayı Böyle Kandırmış… Sahte görüntüler üreterek…

0

Araştırmacı Gazetecilik Bürosu, Pentagon’un, Irak’ta gizli propaganda yapması için, İngiltere menşeli halkla ilişkiler firması  Bell Pottinger’a 500 milyon dolar ödediğini ortaya çıkardı. Şirketin eski başkanı Lord Tim Bell şirketin gizli askeri operasyonlar için çalıştığını kabul ederek Irak’ta sürdürdükleri çalışmalar hakkında Pentagon, CIA ve Milli Güvenlik Kurulu’na rapor verdiğini açıkladı.

ABD’nin işgalinden kısa bir süre sonra Irak’a getirilen şirkete, ülkenin geçici yönetimi tarafından, Mart 2004’te, “demokratik seçimlerin teşviki” görevi verildi. Daha sonra da, Mayıs 2007’den Aralık 2011’e kadar, psikolojik harekat ve bilgi operasyonları için Pentagon’un şirkete 540 milyon dolar ödediği ortaya çıktı.

Araştırmacı Gazetecilik Bürosu’na konuşan Bell Pottinger şirketinin eski çalışanı Martin Wells üç farklı alanda çalışmalar yaptıklarını söyledi. İlk olarak El-Kaide’yi gözden düşürecek bir şekilde gösteren reklamlar hazırlarken, ikincisinde Arap televizyonları tarafından üretilmiş gibi gösterilen haberler yaptıklarını belirtti. Şirket ekibinin düşük kaliteli bombalama videoları çektiğini, daha sonra şirket tarafından yeniden düzenlenen bu görüntülere Arapça seslendirmeler eklenerek bölgedeki televizyon kanallarına dağıtıldığını anlattı. Şirketin üçüncü ve en önemli ürününün ise, sahte El-Kaide propaganda videoları olduğunu belirten Wells, bu videoların ev baskınlarında askerler tarafından evlere yerleştirilip sanki hep oradaymış gibi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Pentagon şirketin Bilgi Operasyon Görev Gücü altında kendileri için çalışmalar yaptığını doğruladı.

ΩΩΩ

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here