ABD, Filistin yardımını askıya aldı..

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin’e verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü ‘tekrar gözden geçirmek üzere’ askıya aldığını açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, “ABD, tekrar gözden geçirmek üzere Filistin’e verilecek 65 milyon dolarlık yardımı askıya aldı. Yardım askıya alındı, iptal edilmedi. ABD olarak bazı değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre Nauert, 65 milyon dolarlık yardımın askıya alındığını ancak 60 milyon dolarlık yardımın ise Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) verileceğini belirtti. Sözcü Nauert, Donald Trump yönetiminin aldığı bu kararın BM’de yapılan Kudüs oylamasıyla alakalı olmadığını söyledi.

Türkiye’nin Afrin’deki PYD mevzilerini vurduğuna dair bir bilgiye sahip olmadığını dile getiren Nauert, “Türkiye çok önemli ve değerli bir NATO ülkesi. Suriye Demokratik Güçleri ile müdahil olduğumuz faaliyetlerin hepsi Suriyesınırlarının içinde. Özelikle vurgulamak isterim; sadece sınırların içinde. Önemli olan DEAŞ’ı yenmek. Biz – ki biz derken 72 üyeli DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonu kastediyorum – DEAŞ’ın daha önce olduğu gibi kök salmasını ve Suriye’yi daha da istikrarsız bir hale getirmesini engellemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Freedom House raporunda Türkiye’nin ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisine düşürülmesinin sorulması üzerine ise Nauert, “Freedom House raporunun farkındayız. Uzun zamandır Türkiye’deki bazı gelişmelerden duyduğumuz endişeyi dile getiriyoruz. Türk hükümetinin kendisi gibi düşünmeyenleri ve ifade özgürlüklerini hedef alan eylemleri konusund endişeliyiz.” karşılığını verdi.

Öte yandan Amerika’nın kararını kınayan Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, “Bu kararın, Filistinli mültecilerin dönüş hakkını ortadan kaldırmayı hedefleyen İsrail baskılarıyla benzeşen, tehlikeli siyasi bir bağlamı var.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here