ABD Kongresi, Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır..

0

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, CBS televizyonunda konuştu. ABD Kongresi’nin Rusya’dan alınan S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu belirten O’Brien, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında ABD Başkanı Donald Trump tarafından da konunun aktarılacağını ifade etti.

S-400 füze savunma sistemleri alınmasından büyük bir memnuniyetsizlik duyduklarını dile getiren O’Brien, şunları söyledi: “Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen CAATSA yasasına uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteği ile Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere, önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Bunu Başkan (Trump), Washington’a geldiği zaman ona (Erdoğan’a) çok açık bir şekilde söyleyecek.”

Rusya ile Türkiye, S-400’lerin Türkiye’ye temini konusunda Eylül 2017’de anlaşmıştı. Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatı ise Temmuz 2019’da tamamlanmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here