ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi kurulacak..

0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD ile Türkiye’nin “Müşterek Harekat Merkezi” kurulması mutabakatına ilişkin değerlendirmede bulundu.

ABD ile Türkiye arasında “Müşterek Harekat Merkezi” kurulması konusunda mutabakata varılmasından memnun olduklarını belirten Ortagus, sürecin kademeli olarak hayata geçirileceğini söyledi.

Ortagus, ABD ve Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir bölge kurulması kapsamında yapılan ortak açıklamalardan memnun olduklarını aktararak, şöyle devam etti:

“Ankara’da bu hafta yapılan askeri görüşmelerde, Suriye’nin kuzeydoğusunda NATO müttefikimiz Türkiye’nin, meşru güvenlik endişelerine cevap verecek, sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı. Bu bağlamda planlama ve uygulamaya devam edebilmek için Türkiye’de bir ‘ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi’ kurmayı amaçlıyoruz.”

Güvenlik mekanizmasının kademeli olarak hayata geçeceğinin altını çizen Ortagus, ABD yönetiminin gerekli adımları en kısa sürede atmaya hazırlandığını ve bu süreç kapsamında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Çin ile diplomat krizi

Morgan Ortagus, ABD’li bir diplomatın Hong Kong’da Çin karşıtı gösteriler düzenleyen protestocularla görüşmesine ilişkin çekilen fotoğrafının yayımlanmasına tepki göstererek söz konusu diplomatın hayatının riske atıldığını savundu. Ortagus, “Bu, sorumlu bir ülke davranışı değil, haydut bir rejimin yapacağı bir şeydir. ABD’li bir diplomatın kişisel bilgilerinin ve görüntülerinin yayımlanması kabul edilemez.” dedi.

Ortagus ayrıca, görüşmeye dair fotoğrafın söz konusu diplomatın hayatını ve ailesini riske attığını savundu. “Diplomatın, o görüşmede ne aradığına” ilişkin soruya ise Ortagus, “Bu tarz görüşmeler, Amerikalı diplomatların dünyanın her yerinde, her gün yaptığı şeylerdir. Amerikalı diplomatlar, diğer ülkelerdeki eski hükümet yetkilileri ve muhalif eylemcilerle görüşmektedir. Bu durum sadece Hong Kong veya Çin’e yönelik olmadığı gibi, her ülkede yapılan bir şeydir. Söz konusu diplomat işini yapıyordu.” yanıtını verdi.

Reklam

Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı süren gösteriler devam ederken, ABD’li bir diplomatın bölgedeki bir otelde protestocularla görüşme yaptığına dair bazı fotoğraflar yayımlanmıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi, konuya ilişkin tepki göstererek, Amerikan başkonsolosluk yetkilisini görüşmeye çağırdıklarını açıklamıştı. Söz konusu görüşmeye dair ABD yönetiminden açıklama beklediklerini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ABD’den, Hong Konglu protestocularla mesafesini korumasını istemişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here