ABD’den Fethullah Gülen açıklaması.. Bu konuyla ilgili bir tartışma yapılmıyor

0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için “yasal yolların araştırıldığı” iddialarına cevap verdi. “Beyaz Saray’da görevli arkadaşlarımızla konuştuk, bu konuyla ilgili bir tartışmanın orada yapılmadığını belirttiler.” diyen Nauert, iddiayı yalanlayarak “Bu iki konu birbiriyle ilgisiz konular.” değerlendirmesini yaptı.

Basın toplantısında konuşan Nauert, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle Gülen’in iade edilmesi arasında herhangi bir bağlantı olmadığını belirterek Beyaz Saray’da bu yönde bir görüşme yapılmadığını söyledi. Nauert, “Türklerden bu konuda (Gülen’in iadesi) birçok talep aldık. Türk hükümetinin Gülen’in iadesiyle ilgili sunduğu delilleri halen değerlendiriyoruz. Bu tamamen Adalet Bakanlığı bünyesinde yürüyen bir süreç. Ancak size şunu söyleyebilirim ki bu iki konu birbiriyle ilgisiz konular. Ayrıca Beyaz Saray’da görevli arkadaşlarımızla konuştuk, bu konuyla ilgili bir tartışmanın orada yapılmadığını belirttiler.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’dan, bazı sorumluların cezalandırılacağı yönünde yapılan açıklama ile ABD’nin yaptırım kararının aynı güne denk gelmesi konusunda ise Nauert, “Arada bir bağlantı yok. Biz bu yaptırım konusu üzerine zaten çalışıyorduk. Bu sürpriz değildi.” değerlendirmesinde bulundu. Sözcü Nauert, söz konusu yaptırımlarda sadece kişilere yönelik adımlar atıldığı için daha kısa sürede karar verilebildiğini belirtti.

Nauert, “Suudi Arabistan’ın bazı orta ve alt düzey isimlere ceza vererek soruşturmayı kapatmayı amaçladığı, ABD’nin de Riyad’ın bu yaklaşımını benimseyip benimsemediği” yönündeki bir soru üzerine, söz konusu değerlendirmenin bir Amerikalı Kongre üyesine ait olduğunu belirtti. Nauert, “Kongre üyelerinin açıklamalarına yanıt veremiyoruz.” ifadesini kullandı.

“ABD yönetimi, Suudiler ceza verecekleri isimleri kamuoyuna açıklamamalarına rağmen yaptırım kararı aldığı isimleri nasıl ve ne şekilde belirledi?” sorusu üzerine Sözcü Nauert, yaptırım süreciyle Riyad’daki kararlar arasında doğrudan bir ilişki bulunmadığını savundu. Nauert, “Biz bu isimleri kendi çalışma ve araştırmalarımız sonucunda belirledik.” ifadelerini kullandı. Bu süreçte ABD’nin Suudilerle bir iş birliğinin olup olmadığı sorusu üzerine ise Sözcü, “Daha fazla detaya girmeyeceğim.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here