ABD’den yaptırım açıklaması.. CAATSA kapsamındaki bütün seçenekler değerlendiriliyor

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması sonucu gündeme gelen yaptırımlar konusunda açıklama yaptı.

“Bakan ve Başkan CAATSA kapsamındaki bütün seçenekleri değerlendiriyor.” denilen açıklamada, “Buradan Türkiye’nin S-400 alımının olası sonuçlarını daha önce defalarca buradan dile getirmiştik. Hangi yaptırımların olacağına ilişkin önceden bilgi vermiyoruz. Bakan Başkan ile birlikte bunun üzerinde çalışıyor. Süreç devam ediyor. Yeni bir durum olduğunda sizi bilgilendiririz.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Savunma Bakanlığına aday gösterilen Mark Esper ise adaylığına yönelik ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesinde yapılan oturumda Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’nin uzun zamandır kabiliyetli bir NATO üyesi olduğunu vurgulayan Esper, “Kendi düşünceme göre, Türkiye’nin son bir kaç yılda yaşadığı değişim oldukça üzücü. S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Esper, kendisine yöneltilen “ne yapılması gerektiğine” ilişkin bir soruya da şu cevabı verdi: “Meslektaşıma (Savunma Bakanı Hukusi Akar) savunma bakanı seçilmem durumunda, ya F-35’leri ya da S-400’leri alabileceklerini, ikisine birden sahip olamayacaklarını belirttim. S-400’lerin alınması F-35’lerin kabiliyetini ve göklerdeki üstünlüğümüzü tehlikeye sokmaktadır.”

Adaylığı önce Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde, daha sonra da Senato Genel Kurulunda oylanacak olan Esper, yeterli oyu alması durumunda ocak ayında James Mattis’in istifasının ardından ABD’nin asaleten savunma bakanı olacak.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here