AB’den tehdit gibi İlerleme Raporu

0

Avrupa Birliği’nin (AB) merakla beklenen Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu bugün yayımlandı.

Rapor şimdiye kadar hazırlanan raporlardan daha ağır ifadelerle dolu.

15 Temmuz darbe girişimine karşı çıkışın övüldüğü raporda, ardından ilân edilen OHAL  ve çıkarılan KHK’ler ile yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğü dahil temel demokratik standartların gözaltı edildiği kayda geçirildi.

AB Raporu’na göre Türkiye’nin demokratik standartlarında geriye gidiş var.

Son bir yıl içinde özellikle yargı bağımsızlığı alanında gerileme yaşandığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu durumun daha da kötüleştiği ileri sürülen raporun can alıcı bölümlerinden biri şöyle:

“Terörle mücadele yasası, kapsamı ve tanımları itibariyle AB normlarına uygun değil ve temel hakların ihlali yönünde ciddi kaygılar uyandırıyor. Türkiye’de cinsiyet ayırımcı şiddet, ayırımcılık, azınlıklara yönelik nefret söylemi ve eşcinsel haklarının ihlali gibi konular dahil olmak üzere insan haklarının korunması alanında ciddi kaygılarımız var.”

İdam cezasının kaldırılmış olmasının AB mevzuatının temel unsurlarından biri ve Türkiye’nin kendisini bağladığı uluslararası bir taahhüt olduğunu hatırlatan raporda, Meclis’te bu konuda bir yasa hazırlığına girişilmesinin AB tarafından kabul edilemezliğine de dikkat çekiliyor.

Dün de, Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin bu yüzden dondurulabileceğinden söz etmişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here