Abdullah Gül: Bu gelişme İslam dünyasının dayanışmasına da hizmet edecektir

0
  1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına yönelik alınan kararının umut verici olduğunu söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Gül, şunları ifade etti: “Katar ve Suudi Arabistan’ın sınırlarını açma kararı Körfez’de işbirliğinin yeniden tesis edilmesi açısından umut vericidir. Bu gelişme İslam dünyasının dayanışmasına da hizmet edecektir. Dileğim, ülkemizin Arap dünyasıyla ilişkilerinin de eski sıcaklığına kavuşmasıdır.”

Dışişleri Bakanlığı ise şu değerlendirmede bulundu: “Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına yönelik alınan kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu gelişme, Körfez bölgesinde Haziran 2017’den bu yana devam eden ihtilafın çözüme kavuşturulmasına yönelik önemli bir adım teşkil etmektedir.

Başta Kuveyt olmak üzere, yürüttükleri arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleriyle sözkonusu kararın alınmasına katkı sağlayan uluslararası aktörlerin çabaları takdire şayandır. Temennimiz, bu ihtilafın, ülkelerin egemenliklerine karşılıklı saygı temelinde kapsamlı ve kalıcı çözüme kavuşturulması ve Katar halkına yönelik diğer müeyyidelerin de bir an önce kaldırılmasıdır.

Körfez İşbirliği Konseyi’nin stratejik ortağı olan ve Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarına büyük önem atfeden ülkemiz, bu istikametteki tüm çabaları desteklemeyi sürdürecektir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here