Abdullah Gül’den Ayasofya açıklaması.. Tarihi bir karar

0

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesine ilişkin açıklama yaptı. “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması hayırlı olsun.” diyen Gül, “Bu tarihi karar aziz milletimizi mutlu etmiştir. Emeği geçenleri tebrik ederim.” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise “Ayasofya’nın ibadete açılması hayırlı olsun. İnsanlığın ortak tarihi mirası olan bu eşsiz yapının korunması ve geleceğe taşınması için her türlü çabayı göstereceğiz.” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da “Ayasofya’nın ibadete açılması, on yıllardır beklenen özlemin gerçeğe dönüşmesidir. İktidar ve muhalefetin takındıkları sorumlu tavır takdire şayandır. Fethin sembolü, Fatih’in emaneti olan ve İstanbul’un tüm medeniyet birikimini barındıran Ayasofya Camii hayırlı olsun.” şeklinde değerlendirme yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi: “Ben sayın Erdoğan’ın kararları konusunda ilk defa yanıldım. Sayın Erdoğan açmaz demiştim. Burada yanılmışım. Hayırlı olsun diyorum, sayın Erdoğan’ı da tebrik ediyorum. Senin Müslümanın benim Müslümanım demek bize düşmez. O Allah’ın bileceği iştir. Allah bana kul hakkıyla gelmeyin diyor. O dindar, bu dindar, bunlar yanlış şeyler.

Türkiye’de son iki yıllık sistemden ortaya çıkan bir durum oldu. Bu tür manivelaların vatandaşı bölmek konusunda eskisi kadar görevini yerine getiremiyor. Vatandaş bundan bıktı. Ayasofya’nın açılması ile ilgili bir araştırma önergesi vermiştik. AKP ve MHP ret verdi. CHP’den bu karara itiraz çıkmadı. Sayın Kılıçdaroğlu açacaksanız açın demişti. Açarsa tebrik edeceğim demiştim; görevimi yerine getirmiş olayım. Ayasofya’nın manevi bir iklim yaratacağı kesin. Fethin tek sembolü değil. Sembol kentin kendisi. Böyle bir bakış açısı vardır. Ama genç işsizliği, kadının yediği dayak, kapanan işletmeler açısından buraya gözü çevirmek gerek.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here