Aç kalan tilkinin yiyecek arayışı..

0

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsiminin çetin geçtiği Ovacık’ta, kar yağışı ve soğuk hava yaban hayatını da olumsuz etkiliyor.

Kar kalınlığının bir metreyi bulduğu ilçede aç kalan tilki, Konaklar köyündeki yerleşim yerlerinin çevresinde yiyecek bulmaya çalıştı. Uzun süre ev ve ahırların çevresinde dolaşan tilki, bulduğu yemek artıklarıyla karnını doyurdu. Kızıl renkli tilki, köydeki köpeklerin fark etmesi üzerine ormanlık alana kaçtı.

Köy sakinlerinden Ali Metin Eren, tilkinin karnını doyurmak için her gün köye geldiğini söyledi. İlçede kış mevsiminin hayatı zorlaştırdığını belirten Eren, “Havalar çok soğudu. Yaban hayvanları da kış mevsiminden olumsuz etkileniyor, yiyecek bulamıyor. Bu tilki de doğal ortamında yiyecek bulamadığı için köyümüze geliyor. Evlerimizin çevresinde bulduğu yemek artıklarıyla karnını doyurmaya çalışıyor.” dedi.

Dondurucu soğuklar etkisini sürdürüyor

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 21 dereceyle Kars’da kaydedildi. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölgede havanın parçalı ve çok bulutlu olması tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma, don ile sis ve pus hadisesinin görüleceği bölgede, sıcaklıklar mevsim normalleri civarında seyrediyor. Bölgede kuzeyli yönlerden hafif ve zaman zaman orta kuvvette rüzgar bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Kars’ta 21, Ağrı’da 20, Erzurum’da 13, Ardahan’da 11, Erzincan’da 7, Tunceli’de 5 ve Iğdır’da 3 derece ölçüldü. Gün içinde en yüksek sıcaklıkların ise Iğdır’da 6, Tunceli ve Erzincan’da 5, diğer illerde sıfırın altında Ağrı’da 5, Ardahan’da 4, Kars’ta 3 ve Erzurum’da 2 derece olması bekleniyor.

Bölgede kar kalınlıkları Ağrı’da 10, Kars ve Erzurum’da 4, Palandöken Kayak Merkezi’nde 49, Ergan Kayak Merkezi’nde 30 ve Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi’nde 8 santimetre olarak ölçüldü. Yetkililer, buzlanma, sis ve dona karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulunuyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here