Acı büyüyor.. Hayatını kaybedenlerin sayısı 51’e yükseldi

0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 51’e yükseldiğini açıkladı.

Oktay, şu bilgileri paylaştı: “Hasarın en yoğun olduğu ilçemiz Bayraklı’da 6 binamız yıkık durumda, 7 binamız acil yıkılacak durumda, yine 9 binamız ağır hasarlı, 3 binamız orta hasarlı ve 260 binamız da az hasarlı olarak tespit edilmiş durumda. 586 binamızda hasar olmadığını tespit etmiş durumdayız.

Bornova, Bayraklı, Buca ve Konak ilçesinde olmak üzere toplam 3 bin 880 çadır kurulması planlanıyor. Özellikle hasarlı binalara, orta hasarlı da olsa, -ağır hasarlı binalara kesinlikle zaten müsaade etmiyoruz- hiçbir vatandaşımızın şu anda o binalara girmelerini önermiyoruz. Toplamda 2076 arama kurtarma personeli 8 binada çalışmalarını sürdürüyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin enkaz altındayken telefonla görüştüğü Buse Hasyılmaz’ın sağlığına kavuştuğunu ve 1-2 güne taburcu olacağını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hastanelerimizde tedavi altına alınan kişi sayısı 896’dır. Bu sabah itibarıyla tedavisi tamamlanıp taburcu edilen hasta sayımız 682’dir. 58 kişi servis ve yoğun bakımda yatırılmak üzere gözlem ve müşahede altına olan kişiler dahil toplam 214 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. Yatan hastalarımızdan 8 kişi yoğun bakımda, 3 kişinin durumu maalesef ciddiyetini koruyor. Hepimiz can kurtarma derdindeydik. Koronavirüs tedbirlerini ihmal etmiş olabiliriz. Gerekli dikkati tekrar gösterelim. Depremin de tesiriyle İzmir’de şartlar, virüs için elverişli hale geldi. Kurallara uyarak yeni can kayıplarının önüne geçelim.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here