Adam BM’de çırpınıyor, ama yürekler katı.. “Halep dev bir mezarlığa dönüşebilir” uyarısına rağmen.. Ateşkes kararı çıkmadı..

0
Stephen O'Brien: "Halep devasa bir mezarlığa dönüşebilir" diyen diplomat..

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Direktörü Stephen O’Brien Güvenlik Konseyi üyelerine Halep’teki durumun vahametini anlattı. “Önlem alınmazsa Halep dev bir mezarlığa dönüşebilir” bile dedi.

Ancak Fransa’nın talebi üzerine düzenlenen Halep özel oturumunda, devam eden şiddetli çatışmalar yüzünden hayatını kaybedenler ve kentten kaçmak zorunda kalan on binlerce kişiye nasıl yardım sağlanabileceği görüşülürken, “Önce ateşkes kararı alınsın” teklifi kabul görmedi..

Birçok üye BM kararı aracılığıyla insani yardım ulaştırılması için on günlük ateşkes sağlanmasını talep etti; ancak Rusya’nın çekinceleri nedeniyle oturumda ateşkes konusunda anlaşma sağlanamadı.

Özel oturumda konuşan BM’nin Suriye Özel temsilcisi Staffan de Mistura da, Halep’in doğusundaki yoğu hava saldırıları nedeniyle “insani bir trajedi” yaşandığını ve gittikçe daha kötü bir hal aldığını kaydetti.

Rusya karşı çıkıyor, veto ediyor

Rusya’nın BM nezdindeki Büyükelçisi Vitali Çurkin ise, Batı’nın “insani gerekçeleri” Suriye’deki rejim değişikliği isteğini yerine getirmek amacıyla bahane olarak kullandığını öne sürdü. Çurkin, “bizim endişelerimiz göz önünde bulundurulmadan herhangi bir BM kararı alınmayacaktır” şeklinde konuştu.

En az 70 bin kişi Halep’ten kaçmaya çalışıyor.© Deutsche Welle Türkçe

Kaynak: DW

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here