Ağlayan gelin, gün yüzüne çıktı..

0

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde “ağlayan gelin” diye adlandırılan ters laleler, baharın gelişiyle açtı.

Halk arasında sevdiğine kavuşamadığı için ağlayan gelini temsil ettiği, Hristiyanlık inancında da Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini ve Hz. Meryem’in gözyaşlarını simgelediği ifade edilen ters laleler, Sakız Dağı’nda gün yüzüne çıktı.

Kırsalda bulunduğu için ulaşılması güç olan; turuncu, kırmızı ve sarı renkleriyle ilgi çeken ağlayan gelinler, yöredeki vatandaşlar kadar fotoğraf tutkunları ve doğaseverlerin de ilgisini çekiyor.

Anadolu’nun özel çiçeklerinden olan ve yaklaşık 20 gün süren ters laleleri görüntülemek için çok sayıda fotoğrafçı kırsal alanın yolunu tutuyor.

Akdamar Adası çiçek açan badem ağaçlarıyla büyülüyor

Van’da yeni tip koronavirüs (Kovit-19) tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Akdamar Adası, havaların ısınması ve badem ağaçlarının çiçek açmasıyla eşsiz güzelliğe büründü.

Kış mevsiminde kar örtüsü altındaki Akdamar Adası, ilkbahar döneminde de Van Gölü’nün ve gökyüzünün eşsiz maviliği, yemyeşil doğası, çiçek açan badem ağaçlarıyla seyrine doyum olmayan manzaralara sahne oluyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyaretçilere kapalı tutulan ada, üzerindeki badem ağaçlarının çiçek açmasıyla görsel şölen sunuyor.

Gevaş ilçesinden 20 dakika süren tekne yolculuğunun ardından ulaşılan ada, Van Gölü’nün mavi suları, Artos Dağı’nın henüz erimemiş karları ve badem ağaçlarının rengarenk çiçekleriyle bütünleşerek güzel görüntüler oluşturuyor. Eşsiz güzelliği görüntülemek isteyen bazı fotoğrafçılar da Valilikten aldıkları izinle adadaki tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraf karelerine yansıtıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here