AK Parti ve MHP’nin uzlaştığı Anayasa değişiklik teklifi, komisyonda

0

AK Parti’nin MHP ile uzlaşarak hazırladığı Anayasa değişiklik teklifi, Anayasa Komisyonuna gönderildi. AK Parti’nin 316 milletvekilinin imzasını taşıyan Anayasa değişiklik teklifi, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a geçtiğimiz hafta sunulmuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı, teklifi, incelemesinin ardından Anayasa Komisyonuna gönderdi. Anayasa değişiklik teklifi bu komisyonda ele alındıktan sonra Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. 330 oy ile kabul edilmesi halinde ise Anayasa değişikliği referanduma sunulacak. TBMM Anayasa Komisyonunun teklifi ne zaman görüşeceği henüz belirlenmedi.

21 maddelik Anayasa değişiklik teklifinde, Başbakanlık kurumu kaldırılıyor, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’na geçiyor. Cumhurbaşkanı hakkında vatana ihanet dışındaki suç iddiaları için de soruşturma açılabilecek. Olağanüstü hal ilan etme yetkisi de Cumhurbaşkanı’nda olacak. Teklifle seçilme yaşı da 18’e indiriliyor.

Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak. Yedek milletvekilliği uygulaması getirilecek. Bu değişiklikler 2019’da uygulamaya girecek. Askeri yargı tamamen kaldırılacak. Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üye sayısı 15’e inecek.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here