Akşener: Demokrasi, adalet, hukukun üstünlüğü yok; keyfi yönetim var

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Karar Tv’de gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin ekonomide ilk 10’a gireceğine yönelik sözlerini değerlendiren Akşener, şunları söyledi:

“10. sırada Kanada var. Biz 19. sıradayız. Bu büyümeyi sağlasak bile 2023’e kadar 10. ekonomi olmayı gerçekçi bulmak doğru değil. Batı’da post-turht diye bir kavram var. Gerçek üstücülük. Bunun temsilici Trump. Erdoğan bunu ondan öğrendi. Trump da Erdoğan’dan İncil kaldırmayı öğrendi. Bu alay edilecek bir konu değil. Devlet ciddiyetini yerle bir eden bir tutum. Gerçekten buna inanıyorsa vahim. O zaman gerçeklik duygusunu kaybetmiştir.

Kemal Derviş’in hazırladığı programdan sonra ekonomik kalkınma programı devreye girmeliydi ama bu olmadı. Sayın Erdoğan’ın ‘çıraklık’ dönemi dediği dönem o programa uyulduğu için en güzel dönemdi. Sonra kalfalığa geldik Türkiye
hapı yuttu, ustalıkta ise öldük.

Damat bakan dediğim için asabı bozuluyor ama ne tecrübesi ne bilimsel alanda yeterliliği tam. Sırf damat olduğu için bilgi birikimini, tecrübesini yok saymak elbette doğru olmaz. Ancak liyakati yok. O makama oturmasının nedeni damat olması. Bunu adı nepotizm.

2002’de bizim 6 dolar milyarderimiz var. Şimdi 30. Hasılanın yüzde 47’sini alan yüzde 20’lik bir kesimin olduğu sistemden bahsediyoruz. Orta sınıf sıkışmış durumda. İktidar zengine gidemiyor, çünkü rant üzerinden zenginleşme var. Orta sınıf fakirlerin arasına kayıyor. Felsefede köleler isyan edemez diye bir kavram var. Gelirin dağıtımı orta sınıfın talebi üzerine gelişir. AK Parti iktidarları yoksulluğu yönetti, bunu ortadan kaldırmayı değil.

Belediye başkanlığı perspektifiyle biz buraya geldik. Kutuplaştırma çok konforlu bir alan. Fay hatları üzerinden politika yapma, oy alma anlayışı ekonomi yönetimine de yansıyor. Hazine garantili Yap İşlet Devret modelini Özal getirdi, onun döneminde 67 YİD yapıldı. Şimdi ödenecek bir miktar yüzde 146. Diğerinde yüzde 4. Ben yaptım oldu anlayışı. Demokrasi adalet hukukun üstünlüğü yok. Keyfi yönetim var. 5 müteahhidi kurtarmak her şeyin üstünde olursa, ithal ettiğiniz samanla ithal ettiğiniz hayvana bakarsınız.

İstanbul’da bugün çocuklar doğru dürüst ilkokul bulamıyor. İlkokullar 30 bin lira. Biz ne sosyal devletiz, ne liberal devletiz. 22 milyona yardım, devleti sosyal devlet yapmaz. O fakirliği yönetmektir. O sosyal haktır. Bunu denetlemek herkesin hakkıdır. Biz sosyal yardımları kesmeyeceğiz ama birinci hedefimiz üretim, iş bulma.

Başkanlık sistemi Erdoğan’ın oylarını da düşürdü. AK Parti’nin oyları ile Erdoğan’ın oyları arasında makas giderek kapandı ve ikisi de düşüyor. Temel sorun, Sayın Erdoğan’ın hep başkalarını suçlaması. Önce parlamenter sistemi suçladı. Ondan sonraki fasılda tablo daha vahimdi. Arızalı durumlarda il başkanı, milletvekili, belediye başkanı ya da bakan suçlanırdı. Şimdi bugün hiçbirinin kıymeti yok. Belediye başkanları göz kırpmayla ağlayarak gidiyor. Bariyer indi, her şey onun iki dudağı arasında. Partili sisteme geçişten sonra buraya not düşüyorum seçilmeyecek. Kendi kendine dizine topuğuna kurşun sıktı. Tarihe not düşüyorum Erdoğan seçilemeyecek.

Türkiye kaynak bulunamazsa ağustos-ekim gibi bir tsunami geliyor. Yatırımcı niye gelemiyor, arkadaşın kafası atarsa bizim paralar gider diye. Türkiye’den 2 yıldır 30 milyar dolar çıktığı söyleniyor. Şeffaflık yok. Çin örneği veriyorlar. Çin’e giden para Hong Konk üzerinden gidiyor. Türkiye insanları futbola çağırıyor. Bizi yönetenler maçın tam ortasında kuralı değiştiriyor. Yabancı böyle gelir mi? Güven sağlanırsa borç kolay bulunur….

Merkez Bankası, abuk sabuk konuları örtmek için yoktur. Şeffaflık doğru denetimden geçiyor. Müthiş bir yolsuzluk var. İsrafın önüne geçmek denetlemeyle tabii. Erdoğan’ın elinden tuttuğu işletmeler şu anda batak. İktidara gelirsek Varlık Fonu Hazine’ye gidecek. Fazlamız olsa, bu fonu kurarsınız. Bizimki yangından mal kaçırmak. Biz bu fonda ne var ne yok ne borç alındı bilmiyoruz. Bakanların da bildiğini zannetmiyorum. Bu paralel bir evren aynı Saray gibi. Rasyonalite ortadan kalktı. Banka atamaları nasıl bir şeydir? Bu, ‘ben ben ben’ demek işte, lutüf dağıtyor. Sultancıl yönetim anlayışı, Putin’de var bu.”

Kaynak: Karar

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here