Akşener: İnsanları tarih üzerinden birbirine düşüreceğine milletin menfaatine sahip çıkmaya çalış

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı sert sözlerle eleştiren Akşener, şunları söyledi:

Sayın Erdoğan ne zaman işler kötü gitse Atatürk’e çatıp suni gündem yaratmaya çalışır. Sayın Erdoğan, durup dururken, Atatürk ve Osmanlı’yı karşılaştırmaya devam etti. Bıkmadın mı sayın Erdoğan, Osmanlı da bizim Cumhuriyet de bizim, bunu ne zaman anlayacaksın? İnsanları tarih üzerinden birbirine düşüreceğine milletin menfaatine sahip çıkmaya çalış. Eşini dostunu değil, millet gözeten bir Cumhurbaşkanı… En önemlisi sarayında oturup sefa süren değil, milletin derdiyle dertlenen cumhurbaşkanı, Sayın Erdoğan, boş lafları bırak da mektup rezaletine cevap bulmaya hazırlan. 13 Kasım’da dostun Trump ile görüşmeye gidiyorsun. Git, bu hadsiz mektubu suratlarına çarp. Milletinin haysiyetine ömür adamış kahramanlarla uğraşmaktan vazgeç. Başının üzerinde taşıman gerekirken canın sıkıldığında cumhuriyete dil uzatmaktan vazgeç.

81 yıl önce milletin istiklali için çarpan yüreklerin hedefi bu değildi. İstanbul ve Antalya’dan gelen intihar haberleri yürekleri dağladı. Kendisine göre ekonomide işler iyi gitmiyor diyenler damat beye göre teröristmiş. Damat bey, haddini bil. Kayınpeder kıyağıyla oturduğun makamı yeterince işgal ettin. Ay sonunu getiremeyen vatandaşıma terörist diyemezsin. Yarım kilo kıymayla 4 çeşit yemek yapıp, evlatlarımın hali ne olacak diyen analara terörist diyemezsin. Her annenin ciğerini yakan 4 yıllık üniversite mezunu evlatlara iş bulman gerekirken, ciğeri yanan analara terörist diyemezsin. O makamın görevi gençlere istihdam yaratmaktır.

Bir ülkede analar babalar evlatlarıyla intihar ediyorsa yolun sonu görülüyor demektir. Acımız büyük, Allah rahmet eylesin.  Tüm bunlar olurken bu arkadaşlar dillerinden 2023 vizyonundan düşürmüyor ama ekonominin durumunu 2002 şartlarıyla karşılaştırmaktan utanmıyorlar. 17 yılda bir arpa boyu yol almadılar. Yarışacak rekabet edece onca ülke varken, kendilerini 2001 kriziyle karşılaştıracak kadar düştüler. Hadi tarih bilmiyorsunuz bari kendi tarihinize bakın. Millet sizi 2001 krizini bir daha yaşatmamak şartıyla oturttu. Bunlar ne yaptı? Türkiye’yi 2001 yıllarından beter yaptılar. Vatandaşın feryadını duyun. İsaf içinde sefa sürmeyi bırakın, işinizi yapın. Dalgacıların şahı ekonominin başında oturuyor. Geçen gün damat beye sokakta ne olacak halimiz diye soruyorlar. Damat bey ”petrol ve doğalgaz bulmak için gemiler gönderdik. He bir bulalım siz o zaman görün” dedi. Karikatür komedyenlerine ekonomiyi teslim ederseniz olacağı budur.

Bir toplumda kadınlar kalkınmadan o ülke kalkınamaz. Kadınlar huzura kavuşmadan ülke de huzura kavuşmaz. Türkiye’de çalışabilir durumdaki kadınların sadece yüzde 34’ü bir işe sahip. Dünyada bu oran yüzde 50 seviyesinde, Almanya’da yüzde 70’e çıkıyor. Dünyanın en varlıklı ülkeleri kadınların da varlıklı olduğu ülkeler… Almanya’da kadınlar bilimde ve üretimde söz sahibi olurken, bizin kadınlarımız var olmak için mücadele ediyor, şiddet görüyor. Türkiyemizin kadınları genç, hayalleri yaşlı. Öyle filmlerdeki gibi kariyerim olsun dünyayı gezeyim hayallerini kuranlar çok az. Kadınlarımız artık evlenmeyi hayal ediyor, boşanmalar rekor kırıyor. Defineci damat petrol peşinde koşarken AK Parti iktidarının ülkeyi getirdiği durum bu. Türkiye’de boşanmanın asıl mağduru kadınlardır. Hem ekmeğinin peşinde koşmak, hem de çocuğuna iyi bir gelecek kurmak için mücadele eden kadınlardır. İkinci yargı paketini hazırlayan iktidarı uyarıyorum. Boşanmak üzere olan kadınların hak ve hukukuna dikkat edin. Bu gidişe dur diyeceğiz. Onlara sözümdür.”

Erdoğan’ın “boş işlerle” uğraşmayı bırakmasını isteyen Akşener, şöyle konuştu: “Milletin haysiyetine, istikbaline ömür adamış kahramanlarla ve isabetli işleriyle uğraşmaktan, mukaddesatımızı ekran koruyucu yapıp, Cumhuriyetimize taarruz etmekten artık vazgeç. 81 yıl önce milletimizin istiklali ve istikbali için çarpan yüreklerin hayali, hedefi elbette bugünlerde yaşadıklarımız değildi. İstikbalden umudunu kesmiş vatandaşlarımızın intihar haberleri yüreklerimizi dağladı. 17 yıl boyunca Başbakanlık önünde fırlatılan yazar kasayı konuşan iktidarın bugün yaşanan daha büyük felaketleri görmezden gelmesini kabul edemeyiz. Hele de bu gerçekleri dile getirenleri terörist ilan eden damat cehaletine karşı milletimizin hakkını, hukukunu korumakla mükellefiz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here