Akşener: Kılıçdaroğlu’na hiç kırılmadım yoksa masayı devirirdim

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Best FM’de konuştu. Yeni parti çalışmalarının bir alternatif oluşturabileceğine dikkat çeken Akşener, şunları söyledi:

“İYİ Parti’yi kurmasaydık İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya’daki seçim sonuçlarını konuşmazdık. CHP ile ittifak çok zorlu bir süreçti, çünkü 100 yıllık bir parti. Cumhuriyeti kurmuş gelenekleri oluşmuş bir yapı. İttifakın ya da güç birliğinin sonuçlanmasında İYİ Parti Türkiye’yi önceliğine aldı. Şile’de CHP, ‘Ben adayım’ diyen arkadaşı çekemedi.  Ben Üsküdar’da ikamet ediyorum. Ben hem ilçede hem de büyükşehirde CHP’nin adayına oy verdim. Önemli olan Türkiye ve İstanbul’du. Sayın Kılıçdaroğlu’na hiç kırılmadım yoksa masayı devirirdim.

Biz referanduma giderken partimiz yoktu. Referandumda bir siyasi olarak ve bilim insanı olarak çok çalıştım. Bilim insanı olarak söylüyorum. 150 yıllık bir partili demokrasi geçmişimiz var. Doğru dürüst bir başkanlık tartışmasının açıldığını varsayarsak tutumum şu olurdu: Yapılması gereken parlamenter demokrasinin eksiklerini gidermek. Sanayide gelişen her gelişme yeni değerler üretir. Fiber optik kablonun ortaya çıkışı ile internet ortaya çıktı, yeni değerler üretildi. Bir bilim insanı olarak başkanlık ya da yarı başkanlık sistemi yerine daha demokratik sistemin olması gerektiğini düşünüyorum.  Bu sistem çok apar topar olduğu için toplumda yeterince görüşülmedi.

Ben sayın Gül ve Sayın Babacan’ın bir parti kuracağını biliyorum. Yeni parti Türkiye için hayırlı olacağına inanıyorum. Seçmene alternatif oluşturacaktır. İktidar, seçmenin velinimet olduğunu anladı. AKP seçmeninde CHP’nin sesi duyulmuyor. Benim şahsımda İYİ Parti’ye ağır hakaretlerin uçuştuğu bir medya alanı var. Sayın Gül, sayın Babacan ve sayın Davutoğlu, onların içinden çıktığı için AKP seçmeninin gözü oraya dönecektir. AKP’den istifa eden olur mu, bilmiyorum ama son dönemde yüksek sesli eleştiriler başladığına göre bir değişim olabilir ama sayısını bilmiyorum.”

Meclis eski Başkanı Bülent Arınç’ın İYİ Parti Genel Merkezi ziyaretine açıklık getiren Akşener, “Kitabını hediye etmek için geldi. Sayın Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret edip, kitap hediye ettiğini söyledi. Bu dedikoduyu çıkaranlar, AK Parti’nin içerisindeki bir grup. Anladığım kadarı ile Sayın Bahçeli’yi, taleplerine uygun hale getirmek için. MHP’nin, itiraz edeceği bir AK Parti talebi. Bunu, kabul ettirmek için beni koz olarak ileri sürüyorlar. Bu dedikodu da bu anlamdadır. Sayın Bahçeli’ye bir mesajdır. ‘Bak, İYİ Parti var’ şeklindedir.” dedi.

Erken seçim istemediklerini belirten Akşener, “AK Parti’nin içerisinden iki yeni parti çıkacak gibi görünüyor. Sayın Erdoğan’ın, bu partilere karşı tutumu ne olur bilemiyorum. Ankara’da, bu ‘Kasım ayında seçim olur’ gibi bir kulis vardı. Ben buna inanmıyorum. Ancak, seçim erkene alınabilir. Sayın Erdoğan, ‘madem öyle, hadi seçime’ diyebilir.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here