Akşener: Ümit Özdağ benden grup başkanlığı talep etti

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk’te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Partiden ihraç edilen Ümit Özdağ hakkında konuşan Akşener, Özdağ’ın kendisinden grup başkanlığı talep ettiğini ve kendisinin de buna ‘hayır’ demediğini açıkladı.

Akşener, şunları ifade etti: “Bu arkadaşımız benden grup başkanlığı talep etmiştir. Ben de kendisine ‘hayır’ demedim. Ben GİK listesinin 1. sırasına Orhan Çakırlar’ı koydum, Ümit Özdağ grup başkanı olsun diye. Sonra el yazısı listenin içinde sayın Özdağ’ın isimleri vardı. GİK listesindeki olmadıklarını biliyorlardı. Sayın Özdağ tek tek görüştüğümüz arkadaşlarımızın arasına katıldı. Sonuçta ne olduğunu bilemediğim sistemin içinde bir gün baktım ki televizyon kanalında veryansın ediyor arkadaşımız.

Bu arkadaşımız ben, benden sonra genel başkanlığa hazırlıyorum kanaatine kapıldı. Bir siyasi partide bir genel başkanlık sandalyesi boşaldığı zaman pekçok insan onun için yatırım yapar. Belli insanlarla bu partinin kurucuları, en başı, ortası son dakikada geleni var. Genci var, tecrübelisi var. Bunlar biraraya gelir kurumsal bir sistem oluşturulur. Mesela rahmetli Demirel Cumhurbaşkanlığına gittiğinde Köksal Bey, İsmet Sezgin aday oldular. Sonuç olarak Tansu Çiller seçildi. İttifaklarla seçildi. Dolayısıyla genel başkanların işaret ettiği bir aday seçilmedi.

(Bir yere gitmiyorsunuz değil mi?) Hayır, hayır! Buğra Bey’le ilgili olarak bana geldi, kongremiz vardı. Buğra’nın FETÖ’cü olduğunu söyledi. Ben de kendisine konuyla ilgili belgi, bilgi getirmesini gereğini yapacağımı söyledim. Bu bilgiler nereden? Belgesi yok. Not aldım, o da devletin bazı kurumlarını söyledi. Jandarma, askeriye ve MİT’ten aldığını söyledi. Ben de ilgili kurumların başındaki kişileri aradım. Okudum, bunlar iddia, iddia sahibi bu kişi. Sizden alındığını söyledi. Bu bilgilerin sizde olup olmadığı doğru mu?

(Yani Hakan Fidan ve Hulusi Akar.) Evet. Ben eski İçişleri Bakanıyım Fatih Bey. Nasıl soru sorulacağını bilirim.

Gizli değil resmi bir biçimde aradım. Devletin sistematiği şudur. Siz müracaat edersiniz, size gizli bilgiyse, verilemeyecek bilgi ise yüzünüze yazıyla veya şifahi olarak söylerler. Gizli değilse gereğini yaparlar. Çarşamba bir arkadaşımız, Perşembe bir arkadaşımız geri döndüler. Sayın Özdağ’ın oralardan aldığını iddia ettiği kayıtların sisteminde olmadığını söylemiş oldular. Ben o insanlara ‘Buğra Bey FETÖ’cü müdür’ diye sormadım. Biz siyasi partiyiz, her yerde üye yazarız. Herhangi bir terör örgütüne üye midir, sempatizan mıdır bilemeyiz. Biz yazarız Yargıtay’a veririz, bakar. Siz eğer bir il başkanına direkt FETÖ’cü diyorsanız. Genel başkanınız da bununla ilgili çalışma yapıp ‘hayır’ alıyorsa, orada onu kapatırsınız. Ama gene ikna olmuyorsanız, belgesini bilgisini koyamadığınız şeyleri savcıya şikayet edersiniz. Ondan sonra hakkınız olur, dersiniz ki, ‘ey ahali bu Meral Akşener, FETÖ’cüyü aldı koydu, ben de şikayet ettim’. FETÖ bir terör örgütüdür Fatih Bey. DEAŞ gibi, PKK gibi. Terör örgütünün sempatizanı, terörist diye bir kişiyi söylerseniz, bunu ispat etmekle görevlisiniz. Bunu yargıya teslim etmek zorundasınız elinizde karineniz varsa. Sonuç itibarıyle bunu yapmadığımız zaman sadece bir kişinin ardından bu manada konuşursanız, ispat etmek görevi sizindir. O zaman bu iftira olur. Yanlış ve ayıp olan kısmı bu.

(Grup başkanlığını kendisine tevdi etmiş olsaydınız…) Onu bilemem, bunlar kendisine sorulması gereken konular. Benim gördüğüm bağıra çağıra arkadaşımız isnatlarında bulundu. Buğra Bey hem kendi hakkında hem onun hakkında şikayette bulundu. Soruşturma açıldı. Bir karar çıkacak, sonuç itibariyle akla kara belli olacak. Buğra Bey bu isnattan aklanma sözkonusu olduğunda o zaman hukuki olarak iftiracı olacak sayın Özdağ.

(Ümit Özdağ’ın bu yaptığını parti içi hak arayışı olarak görmüyor musunuz?) Hayır, yok! Parti içinde eleştiriler yapıldı ama kimse kimseyi FETÖ’cülükle hainlikle suçlamadı. Ben bir genel başkan olarak buna müsaade edemem. Söyleyen insan belgesini, bilgisini götürecek gereğini yapacak. Bunların her birini sorumluluk meselesidir. Nitekim MİT’ten, Jandarmadan, askeriyeden aldım dediğinizin olmadığı en üst seviyede söylendi.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here