Akşener’e “İYİ Parti sizin babanızın çiftliği değil” dedi.. HDP ile masaya oturmak kabul edilebilir değil

0

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya yönelik FETÖ ithamı nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmesiyle ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti’den bazı isimlerin Akşener’in talimatıyla Genel İdare Kurulu’nun bilgisi dışında CHP, Saadet ve HDP’lilerle Anayasa hazırladığını iddia eden Özdağ, Buğra Kavuncu’nun kurucular kurulu üyesi olmasını engellediğini ve Akşener’i uyarmasına rağmen Kavuncuyu GİK üyeliğine, genel başkan yardımcılığına sonra da parti sözcülüğüne taşıdığını söyledi.

Özdağ, şöyle devam etti: “Akşener, 2018 genel seçimlerinden önce İYİ Parti’den iki kişiye talimat vererek divandan ve GİK’ten habersiz CHP, Saadet Partisi ve HDP’liler ile birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir Anayasa hazırlatmıştır. Esasen CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Haziran 2018’de Cumhuriyet Gazetesi’nde verdiği demeçte, İbrahim Kaboğlu’nun başkanlığında Millet İttifakı üyesi İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi’nin Anayasa taslağının bittiğini açıklamış. Ancak sonradan öğreniyoruz ki; masada HDP de varmış. İYİ Parti’nin iki kurucusundan birisi, divan üyesi ve İYİ Parti milletvekili olarak ben bundan tesadüfen haberdar oldum.”

O dönem İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Aytun Çıray’ı aradığını ve “Böyle bir anayasa çalışmasından haberim yok ama konuşayım” yanıtını verdiğini, ardından Ahmet Kamil Erozan ile konuştuğunu aktaran Özdağ, “Bizim parti adına o katılmış. Bu konuşmayı takiben Kaboğlu’na sordum. ‘İYİ Parti CHP, Saadet Partisi ve HDP ile birlikte bir anayasa taslağı çalışmalarına katıldı mı’ diye ‘Evet, katıldı’ cevabını verdi. Kulaklarıma inanamadım. Ben partiyi kim temsil etti diye sorduğumda ‘Önce Nuri Okutan katıldı. Sonra o hastalanınca Ahmet Erozan ile devam ettik’ cevabını verince söylediklerine inandım. Anayasa taslağını rica ettim. İkinci görüşmemizde Kaboğlu Anayasa taslağını teslim etti. Taslak mahrem bir yol haritası öngörüyor. Bir anayasa çalışması neden gizli yapılır? Sayın Akşener, kimden neyi gizliyorsunuz” diye konuştu.

Özdağ, Akşener’e hitaben şunları söyledi: “Sayın Akşener, HDP ile masaya oturmak kabul edilebilir değil. İYİ Parti sizin babanızın çiftliği hiç değil. Böyle bir adımın Türkiye’nin yararına olacağına düşündüyseniz bunu herkesten gizli saklı yapamazsınız. Divanda görüşmeden ve sorumluluğu paylaşmadan İYİ Parti’yi HDP ile masaya oturtamazsınız, ancak bunu yaptınız. Sayın Akşener, ‘illa da cumhurbaşkanı olacağım’ şeklindeki bir politik hırsla, babalarımızın, ağabeylerimizin, kardeşlerimizin, şehitlerimizin partisi olan Milliyetçi Hareket Partisini terk ederek Türk milliyetçiliğini iktidara taşımak amacı ile İYİ Parti’yi kuran samimi Türk milliyetçilerini, bütün partilerden gelerek İYİ Parti’nin kuruluşuna destek olan vatanseverlerin güvenine HDP ile yazdığınız Anayasa taslağı ile ihanet ettiniz. HDP ile yapılan Anayasa taslağında, Anayasanın değiştirilmesi ve değiştirilmesinin teklif dahi edilmesi 4. madde ile yasak olan 2. ve 3. maddesi değiştirilmiş. Sayın Akşener, 2011 yılında TBMM’de yaptığınız konuşmada yeni bir Anayasada ilk dört maddenin değiştirilmesine şiddetle karşı çıktınız. Ne oldu da bu düşüncenizden vazgeçtiniz? Cumhurbaşkanı olmak için her türlü tavizi vermeye bu kadar mı hazırdınız?”

Diğer yandan da İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz’ın Ankara’da katıldığı değişik toplantılarda “6 aydan bu yana AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in başkanlığında yeni bir Anayasa komisyonu çalışmalara katıldığını ifade ettiğini söyleyen Özdağ, “Meral Akşener, ‘TKP ile olur AKP ile olmaz’ derken nasıl olur da İYİ Parti Genel Sekreteri İYİ Parti milletvekillerinin bilmediği görüşmelere katılır? İYİ Parti divanının, GİK’inin, milletvekillerinin haberi olmadan HDP ile anayasa yaptığınız gibi şimdi de hiçbir kurumsal onay almadan aynı şeyi AKP ile mi yapıyorsunuz” diye sordu.

Özdağ, “İhraç edilirsem sonuna kadar mücadele edeceğimi bilin” dedi. Akşener’in “zayıf halkalar gidecek” yorumunun sorulması üzerine “Hiçbir yorum yapmayacağım. Önce bu taslağın ne olduğunun hesabını versinler” yanıtı verdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here