Alaattin Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesini değerlendirdi.. Demokratik siyasete ve demokrasiye yönelik çirkin bir saldırı

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nu (KESK) ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında konuşan Sancar, şunları söyledi:

“Dün bu tehdit mektubu üzerine sayın Kılıçdaroğlu’nu telefonla aradım. Böyle bir tehdidin sadece şahsına değil onun şahsında demokratik siyasete ve demokrasiye yönelik çirkin bir saldırı olduğunu söyledim. Vahim olan iktidar ortaklarının suskunluğudur demiştim. İktidar ortaklarından biri konuştu vahameti artırdı. İktidar ortaklarından birinin yaptığı açıklama vahametin boyutlarını daha büyütmüştür.

Şimdi gözler Cumhurbaşkanındadır. Bakanlar bir yana ben Cumhurbaşkanından bu konuda bir açıklama ve açık tutum bekliyorum. Eğer bu, suskunlukla geçiştirilir veya diğer ortağın yaptığı çerçevede bir tutum ortaya konulursa o zaman tablo daha karanlık ve ağır hale gelecektir. Bunun ne anlama gelebileceğini de Türkiye’nin yakın tarihinden pek çok ders ile biliyoruz. Türkiye’de bir anayasa varsa, hala hukuktan söz ediliyorsa bu tür tehditlerin toplumun tamamını sindirmeye yönelik tehlikeli gelişmelere kapı açan vahim olaylardan biri olduğunu hepimiz kabul etmek ve tavır koymak zorundayız. Tam da adalet ve demokrasi reformundan bahsedilirken, böyle bir tehlikeli gelişmenin önünde durmaması iktidarın niyetinin reform olmadığını gösteriyor.

Bir açıklama yapmak ve bu gelişmeye karşı tavır koymak en başta Cumhurbaşkanına düşüyor. Çünkü tehdit mektubunda kendi adı da anılmaktadır. Cumhurbaşkanı ve kabine üyeleri ne yaparsa yapsın bize düşen bu tehlikeye karşı bütün demokrasi güçleri ile birlikte daha kararlı mücadele etmektir. Daha vahim gelişmeler olmaması için en büyük görev demokrasi güçlerine düşmektir. Biz HDP olarak meseleye bu şekilde yaklaşmaktayız ve bize düşeni bir kez daha yapacağımızı ifade etmek istiyoruz.”

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise şöyle konuştu: “Bugün Türkiye’de bir yönetememe kriziylr, bir toplumsal krizle karşı karşıyız. Hukukun, adaletin ortadan kaldırıldığı bir süreç var. Hükümet infaz yasasıyla çeteci, tecavüzcü bir sürü kişiyi serbest bırakırken siyasetçilerin içeride tutulduğu bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik sarf edilen bu tehdidi kınıyoruz. Yarın kendisini ziyaret edeceğiz ve dayanışma duygularımızı ifade edeceğiz. Burada talihsiz olan şey şu; Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanının geçtiğimiz hafta yargı reformundan bahsetmesinden hemen sonra Çakıcı’nın muhalefet liderine tehditleri ve hakaretleri kabul edilemez. Tehdit Kılıçdaroğlu şahsında toplumun bütün kesimlerine yönelik tehdittir, Bahçeli’nin sahiplenmesi, Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanından bir tepki gelmemesi iktidar blokunun tutumunu gösteriyor. Demokratik bir Türkiye yaratılması için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini ifade edebiliriz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here