Ali Babacan’ın şifreleri

0

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren ve AK Parti’den de istifa eden Ali Babacan, sessizliğini bozdu. İlk röportajını Karar gazetesine veren Babacan, 19 Şubat 2019 tarihinde bu çalışmayı başlatma kararı aldıklarını, ancak öncesinde de çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtiyor. 

Uzun bir süre ekonominin patronluğunu da yürüten Babacan, 2019 yılı bitmeden partiyi resmileştirmek istediklerini ifade ediyor.

Babacan’ın açıklamalarını baştan sona, satır satır okudum ve önemli gördüğüm noktaları not almaya çalıştım. En çok kullandığı kelimeler, beklendiği üzere ekonomi, adalet, demokrasi, insan hakları, özgürlük, çoğulcu demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflık gibi kavramlardı. 

Türkiye’nin bir özgürlük sorunu olduğunun altını çizen Babacan, günümüzde toplumun tümünün ortak dertleri bulunduğuna dikkat çekiyor. AK Parti’nin kurulduğu dönemde 28 Şubat’ın etkisinin devam ettiğini dile getiren Babacan, şu anda çok da o dönemden farklı ortamlar bulunmadığını, rollerin değiştiğini ve benzer problemlerin etkilediği kitlelerin değiştiğini söylüyor.

En önemli çalışma alanlarından biri olacağını belirttiği Kürt sorununun çözümüne yönelik net ifadeler kullanmayan Babacan, soruna sadece güvenlik boyutuyla yaklaşılmaması gerektiğini, özgürlük, hukuk, demokrasi ve ekonomi bağlamında meseleye yaklaşılması gerektiğini kaydediyor. 

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda da ciddi bir görüş ortaya koymayan Babacan, mağduriyetler için adaletin tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

Kayyum atamaları konusunda ise Babacan, “Seçilmiş bir insanı görevinden alabilecek bir gücün sadece ve sadece hukuktan güç alan bağımsız yargıda olması lazım. Çünkü halkın iradesi demokrasilerdeki en önemli güç” değerlendirmesini yapıyor. 

Yeni partide 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, şimdilik kamuoyu önüne çıkmasa bile işin mutfağında olduğunu öğreniyoruz. Babacan, Gül ile ayda bir iki defa görüştüklerini belirtiyor. Ahmet Davutoğlu ile ise yöntemsel farklılıklardan dolayı bir araya gelmelerinin zor olduğunun altı çiziliyor.

Reklam

Uluslararası ilişkilerde ve dış politikada itibar ve güvenilirlik vurgusu yapan Babacan, net ifadelerden kaçınarak şimdilik genel bir çerçeve çizmiş. Bu açıklamalar üzerinden bir tutarlılık testi yapmamız hem mümkün değil hem de haksızlık olur. Parti programı ve ekibiyle kamuoyu önüne çıktığı zaman Babacan’ın bizlere nasıl bir ufuk çizdiğini göreceğiz. 

Ümit ile korku arasına sıkışmış bir ülkede, geleceğe, kurtarılışa yönelik atılan her adım heyecan uyandırır. Bu heyecanın ölmesi veya canlı kalması ortaya konan icraatlarla kendini belli eder.

AK Parti tecrübesi yaşayan seçmenin, Ali Babacan’a karşı daha sorgulayıcı yaklaşacağının da bilinmesinde fayda var.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here