Ali Erbaş: İnsanlığın karşı karşıya kaldığı en ciddi problem ahlak ve değer aşınmasıdır

0

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “36. İl Müftüleri İstişare Toplantısı”nda konuştu. Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi ramazan arifesinde oldukça önemli hususlarda istişare ve müzakerelerde bulunmak üzere bir araya geldiklerini belirten Erbaş, ramazan ayının her türlü iyilik ve güzelliği bünyesinde barındıran kutlu bir mevsim olduğuna dikkat çekti.

Ramazana bir hafta kaldığını hatırlatan Erbaş, bütün ibadetlerin en temel amaçlarından ve hikmetlerinden birinin insanları ahlaklı, duyarlı, sorumlu bireyler yapmak ve bu güzellikleri toplumsal hayatın merkezi haline getirmek olduğuna dikkati çekerek, oruç ibadetinde de asıl amacın kalbin, aklın, bütün duyuların oruçla bütünleşmesi ve kulun ibadet bilinci, dua ve güzel ahlak ile Rabb’iyle buluşması olduğunu, hakkıyla idrak ve ihya edilmesi, hikmet, nimet ve güzelliklerini iyi değerlendirilmesi halinde ramazanın, hayatı bir okula, bütün yeryüzünü bir mabede dönüştüreceğini kaydetti.

Her ramazan ayında İslamın hayat veren ilkelerinden birini tema yaparak gündeme taşıdıklarını aktaran Erbaş, bu yıl “Kardeşini unutma beklenen sensin”, “Kardeşliğimiz zekatla bereketlensin” sloganıyla zekat ibadetini gündem yaptıklarını söyledi.

“Zekat seferberliği”

Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın geçmişte açıkça gördüğümüz gibi bizim ihmal ettiğimiz her alan istismara maruz kalmıştır. Bunun en somut örneğini FETÖ terör örgütünde gördük. Önce milletimizin zekat, bağış ve sadakalarına ihanet etmiş. Hiçbir dini ahlaki, hukuki ilke tanımadan, kendisine yapılan bağışları uluslararası kirli merkezlere rüşvet vermek dahil vatanına, milletine, devletine ihanet için kullanmıştır. Biz boşluk bıraktığımız için. Dolayısıyla bütün mali ibadetler konusunda da büyük bir özveri, dikkat, samimiyet ve titizlik içinde vatandaşlarımıza rehberlik etmeye mecburuz. Onun için bir seferberlik başlattık. Zekat seferberliği.”

Diyanet İşleri Başkanlığının, bedeni ibadetlerde olduğu gibi mali ibadetlerde de toplumu aydınlatmak ve vatandaşlara rehberlik etmekle yasal olarak sorumlu olduğuna işaret eden Erbaş, kanunda Diyanet İşleri Başkanlığına verilen görevin toplumu inanç, ibadet ve ahlak konularında aydınlatmak olduğunu vurguladı.

Ramazanın, bunalımlar, krizler çağında bütün fertleriyle insanlığın sığınabileceği yegane esenlik ve huzur limanı olduğuna vurgu yapan Erbaş, insanlığı utandıran, vicdanları yaralayan cinayetler, intiharlar ve sapkınlıkların önüne ancak ramazanın getirdiği irade ve nefis terbiyesi, paylaşma ve iyilik ahlakı ile geçebileceklerini söyledi.

Ali Erbaş, küresel gündemlerin, medya ve algı operasyonlarıyla hayata dayattığı, insanı, kainatı, bilgiyi, etik, estetik ve hukuku öteleyen çıkarcı, bencil, maddeci-mekanik anlayış ve saplantıların, günümüzde yüksek sesle şikayetçi oldukları değerler erozyonunun asıl sebebi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla bugün insanlığın karşı karşıya kaldığı en ciddi problem, ahlak ve değer aşınmasıdır. Bugün en büyük hatalardan birisi, bireysel, toplumsal ya da küresel düzlemde herhangi bir sorun ele alınırken, sadece netice ve görüntü üzerinden hareket edilerek, sebeplerin, etkenlerin ve çözümün ihmal edilmesidir. Bu coğrafyada kendisiyle beraber bütün ailesini yok eden bir cinneti biz sadece şiddet fenomeni üzerinden konuşuyoruz. Hangi sebepler bu cinnet halini yaşatıyor? Bu acı ve felakette bizim ihmallerimiz var mı? Yoksa biz cennetine rehberlik edemediklerimizin cinnetine şahitlik mi ediyoruz. Bunu gözden geçirmemiz lazım.”

“Ramazanın manevi iklimine zarar verilmemesini özellikle rica ediyorum”

Erbaş, ramazan ayının ibadet, kulluk, tefekkür ve muhasebe mevsimi olduğunu vurgulayarak. “Kim tarafından ve hangi isim adı altında yapılıyorsa yapılsın, ibadetin ruhuna uymayan, orucun hikmetiyle bağdaşmayan, ramazan ayını bir eğlence ve etkinliğe dönüştüren faaliyetlerle bu kutlu zamana gölge düşürmeyelim. Bu manada özellikle kurumsal organizasyon yapanları daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.

Televizyon, radyo ve diğer iletişim mecralarında ramazan, oruç ve İslam ile ilgili program yapanlardan ise her türlü hurafe ve yanlışlıktan, gereksiz abartı ve gösterişten uzak kalmalarını, İslamın medeniyetler kuran ana yoluna, hakikat ilkelerine, akaid ve ahlak prensiplerine mutlaka bağlı kalmalarını isteyen Erbaş, “Zaman zaman gündeme getirilen gereksiz ve faydasız tartışmalarla aykırı görüşleri gelişigüzel ortaya dökerek, birtakım meseleleri ulu orta tartışma konusu yaparak ramazanın manevi iklimine zarar verilmemesini özellikle rica ediyorum.” diye konuştu.

Erbaş, herkesin, özellikle medyanın kötü içerikler noktasında daha özenli ve özverili olması gerektiğini belirtti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here