“Almanya 40 subayın iltica başvurusunu kabul etmemeli”

0

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 40 subayın Almanya’ya iltica talebini değerlendirdi. Edirne’de konuşan Işık, terörle işbirliğinin yılanla çuvala girmek olduğunu belirtti.

Işık, şunları söyledi: “40 tane güya onlara asker demeye ağzımız varmıyor. Bu 40 kişi iltica başvurusunda bulunmuş. Alman yargısının ve Alman makamlarının bunu çok dikkatli değerlendirmeleri ve kesinlikle iltica başvurularını kabul etmemeleri gerekiyor. Biz de 15 Şubat’ta NATO Savunma Bakanları toplantısında ve arkasından da Münih’te güvenlik konferansında Alman mevkidaşımla özellikle görüşeceğim. Bu kabul edilemez, Türkiye’de darbeye teşebbüs etmiş bir yapının mensubu olduğu iddia edilen kişilerin Almanya tarafından himaye edilmesi, Almanya gibi Türkiye ile kültürel, sosyal, siyasi ilişkileri çok güçlü olan bir ülke için kesinlikle kabul edilemez. Bu çok önemli sonuçlar doğuracak bir durum olur. O açıdan bu noktada tüm dünyaya çağrımız, terörle noktasında Türkiye ile işbirliğini arttırması. Türkiye bu noktada samimi ve çok ciddi bir mücadele veriyor. Yalnız bırakılmamalı. Bugün Türkiye yalnız bırakılırsa, yarın kendilerinin de yanlarında bulunacak ülke kalmayabilir. Almanya’dan beklentimiz bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi ve şuanda Almanya’daki FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesinin sağlanması.”

Terörle mücadele konusunda ise Işık, 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana Güneydoğu’da 10 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Türkiye’nin savunma sanayi konusunda büyük gelişmeler kat ettiğini dile getiren Işık, yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş’un Nisan ayına kadar silahlandırılacağını ve terörle mücadelede F-16’ların yerini alacağını, Altay tankının ise 2017’de seri üretime geçeceğini kaydetti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here