Almanya’daki saldırıda 5 Türk vatandaşı öldü..

0

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’daki aşırı sağcı terör saldırısında 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Almanya’nın Hanau kentinde iki iş yerine düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Irkçılık ve terörün tüm insanlığın ortak problemi olduğunu vurgulayan Oktay, “Olayın aydınlatılması için Alman muhataplarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Almanya’daki saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. “Bu korkunç saldırı Avrupa’yı adım adım ele geçiren ırkçılığın ve faşizmin yeni bir vahşetidir.” değerlendirmesinde bulunan Çelik, şunları kaydetti:

“İslam düşmanlığı, Türk düşmanlığı ve göçmen düşmanlığı ile siyasal alanda görünen faşizm, Avrupa’nın tüm siyasi değerlerini yok etmek isteyen bir siyasal ajandaya sahiptir. Bunlar ‘Avrupa’nın DEAŞ’ı’dır. Geçmişte antisemitizm ile Avrupa’ya yaşattıkları korkunç acıları şimdi İslam düşmanlığı ile yeniden hedefliyorlar.”

Çelik, insanlık düşmanı şebekelerin, politik söylemler ve medya dili ile cesaretlendiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Aşırı sağcı, ırkçı, faşist bu şebekelerin DEAŞ’tan farkı yoktur. Başta Almanya ve tüm Avrupa bu tehdidi ciddiye almalıdır. Görünmez Berlin Duvarları her gün Avrupa’nın her yerinde yükseliyor. Demokrasiler tehdit altındadır. Hak ve hürriyetler tehdit altındadır. Vatandaşlarımıza saldıran katillerin cezalandırılması kadar, bunların arkasındaki şebekelerin ortaya çıkarılması da önemlidir. Alman makamlarından bunu bekliyoruz. Irkçılık ve İslam düşmanlığı yapanlarla topyekun mücadele olmadan geleceğin korunması mümkün değildir.”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından Hanau saldırısına ilişkin paylaşımda bulundu. Saldırıyı lanetleyen Altun, “Hanau’da gerçekleştirilen saldırılar, Avrupa’da yükselen ırkçılığın, İslam karşıtlığının ve aşırı sağ eğilimlerin hangi boyutlara geldiğini tekrar gözler önüne sermiştir.” ifadelerini kullandı.

Lanetlediği saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileğinde bulunan Altun, şunları kaydetti: “Avrupa’da maalesef sıklıkla karşılaştığımız ırkçılık temelli bu şiddet sarmalının son bulmasını temenni ediyor, Hanau saldırısına dair soruşturmanın titizlikle gerçekleştirilmesini ve saldırının tüm faillerinin yakalanarak en sert şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here