Amel- Hayatı yaşama

1

Çarşamba günleri ele aldığım konulara devam ediyorum.

İlk konu, ‘Bilmiyorum’ idi. İkincisi ‘Oku’ ve geçen hafta da ‘İman edeBilmek’ konusuna değinmiştim.

Bugünkü konumuz da: ‘Amel’.

Sözlükte ‘iş, çaba, fiil, çalışma’ gibi manalara gelir.

Dini literatürde ise amel şu manaya gelir: ‘Emir, tavsiye veya yasaklara konu olan, sonunda ceza veya mükâfat bulunan tutum ve davranış” anlamındadır.

Müslümanların hayatlarını yaşarken yaptıkları bütün işler ameldir. Amellerimizden hesaba çekilmek de bu anlamdadır aslında.

Allah, insanları imtihan etmek için yaratmıştır ve bunu da ayetlerinde açıkça belirtmiştir:

‘O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı hususunda sizi imtihan etmek için, Arş’ı su üzerinde iken, gökleri ve yeri altı günde yaratandır’. (Hud, 7)

‘Biz, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim diye yeryüzündeki her şeyi dünyanın kendine mahsus bir zinet yaptık’. (Kehf, 7)

‘O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır’. (Mülk, 2)

Ayetlerde de gördüğümüz gibi Allah, insanları imtihan etmek için yaratmıştır. Bu yüzden bizler yaptıklarımızla sınanıyoruz.

Peki amellerimiz nasıl olmalı?

Ameller derken konu sadece dini ilgilendiren ibadetler değil. Amel, bizim yaptığımız bütün davranışlardır aslında.

Yani sabah kalktığımızdan gece yatıncaya kadar bütün davranışlarımızdır amel. Bundan dolayı da davranışlarımıza çok ama çok dikkat etmemiz gerek diye düşünüyorum.

Mübarek günleri yaşadığımız şu Ramazan ayında kendimizi gözden geçirme adına çok güzel imkanlara sahibiz.

Amellerimiz yani davranışlarımız inanç kaynağımız olan İslam’a ne kadar uygun?

Bu önemli mi?
İslam’a inanan Müslümanım diyorsak, evet önemli. Çünkü dayanağımız İslam, Kuran ve insanlara gönderilen ayetler.

Kuran ayetlerine baktığımızda sadece Namaz, Zekat, Hac, Oruç ve Kurban yok.

Ayetlere baktığımızda insanı ve toplumu ilgilendiren birçok konunun olduğunu görüyoruz.

Yalan söylememek, kul hakkı yememek, dürüst ve iyi insan olmak, Hak’tan yana olmak, haksızlığa karşı olmak, haksızlık yapmamak ve haksızlık yaptırmamak, affedici olmak, hoşgörülü olmak ve her an imtihan edildiğimizin bilince olmak.

Görüldüğü gibi İslam sadece İslam’ın şartları olarak sunulan ibadetleri yapmak değil, aynı zamanda insanın kendisine, ailesine ve topluma karşı olan davranışlarında da İslam’a uygun olarak yaşamaktır.

Bugünlerde bu konularla ilgili sorunlar olduğu kanaatindeyim.

Bizlere zor geldiği için en kolay olanına yönelerek bir hayat görüşü benimseyip, üzerine de ibadetleri yapınca her şeyin bittiği sanılan bir anlayış hakim.

Dini cemaat ve gruplara girince bir hayat görüşü içinde olunuyor ve bu gruplaşmalar da sadece ve sadece kendilerini ‘doğru’ olarak görüyorlar ve sanıyorlar.

Halbuki hepimizin bildiği Hucurat suresinde şöyle geçer: ‘يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوباً وَقَـبَٓائِلَ لِتَعَارَفُواۜ اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّٰهِ اَتْقٰيكُمْۜ اِنَّ اللّٰهَ عَل۪يمٌ خَب۪يرٌ’

‘Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır’. (Hucurat 13)

Allah, bizlere ‘tanışmanız için sizi kavim ve kabilelere ayırdık’ diye söylemiş.

Yarışasınız, inatlaşasınız ya da kavga edesiniz diye değil, ‘tanışasınız’ diye farklı farklı yaratmış.

Buradan anladığımız tanışmak, tanımak ve başka milletlerden, kavimlerden yeni şeyler öğrenmek.


Çok ilginçtir, aynı surenin sonraki ayetlerinde de Allah insanlara özellikle bir konuyu vurguluyor.

Nedir bu?

Dinlerle övünenler ve dinleri başkalarına baskı unsuru gibi kullananlara karşı kendisini örnek vererek şöyle diyor:

‘قُلْ اَتُعَلِّمُونَ اللّٰهَ بِد۪ينِكُمْ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِۜ وَاللّٰهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يمٌ’

‘Siz dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Oysa Allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. Allah her şeyi hakkıyla bilendir’. (Hucurat, 16)

Buradaki hitap başka dinlerde olanlara olduğu kadar, aynı zamanda da bugünkü Müslümanlaradır.

Bizler ayetlerdeki ibareleri daha önce gelen dinlerdeki insanlara söylendiğini sanıyoruz.

Halbuki Kuran’ın ayetleri bütün zamanlaradır.

O halde yanlış olan davranışlar Müslümanlar için de geçerlidir.

Müslümanlar da kendilerine çeki düzen vermek durumundadırlar, hele ki bugünler de…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikİlk gece hakkı-1
Sonraki İçerikDörtlü Final’e yükselen takımlar belli oldu..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here