Amerika da göçmenlik ve göçmenler/ 1

0

Herhalde dünya var olduğundan beri insan toplulukları ve bireyler sürekli bir göç halindedir. Göç bazıları için ekonomik veya siyasal veya hepsini içeren nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Bu dünyada da Amerika’da veya Türkiye de dünyada böyle gitmektedir.

Oldukça karışık ve eski yasalara sahip Amerika’da göçmenlik çözülmesi en zor konulardan biridir. Nasıl bir göçmenlik sistemi var diye sorarsanız en objektif cevap bence terzi ve müşteri arasındaki doğru olmayan bir ilişki gibidir derim. Farz edelim iyi bir kumaş alacak kadar son paranızı yatırdınız ve güvendiğiniz terzi ye bu kumaştan güzel bir elbise yapması için gittiniz. Hem kumaş için hem de dikiş için son paranızı da verdiniz. Fakat bir sorun var burada terzi size uymayan ölçüler aldı ve elbise çok dar geldi ama eyvallah etmek zorunda kaldınız. Artık patladı patlayacak ve provası yanlış alınmış dar bir elbise ile dolaşmaya başladınız. Diğer bir deyişle yasa ve kanunları burada kumaş olarak alin, bundan yararlanacak olan da son kuruş una kadar harcamış bütün tehlikeleri göze alarak sınırları geçen insan olsun.

Bir de şuradan bakalım gelişmiş ülkeler gelişmekte veya az gelişmiş ülkeler in bir yanda siyasal ve ekonomik olarak istikrarlı olmasını istemez bir yandan da bu ülkelerden insanlar kendi ülkelerine gelmek ve yasamak istediklerini bar bar bağırır bin bir zorluk çıkarırlar. İşte Amerika’da bunlardan biridir.  Hem diğer ülkelerin daha istikrarsızlık içinde olmasından memnun olacaksın ama o ülkelerin insanları bir nefes almak için senin kapının dayandığında bir gestapo Şefi gibi davranacaksın.

Yıllar önce kendisi de göçmen bir aileden gelen bir Amerikalı döndü ve bana dedi ki – bu ülke ye birkaç nesil önce gelen insanlar göçmen olduğu nu unutup yeni gelenlere bazen düşmanlık yapar. Bu gerçekten trajikomik bir durumdur.

Bugün Meksika sınırında dünyanın her yerinden gelen yüzlerce binlerce insan geçmeye çalışmaktadır. Kimisi Amerika’da veya Kanada ya gitmek için bu yolu kullanmaktadır.

Elbise dar yani eski yasalar kanunlar yeni olanı yakalayamadığı için çözümsüz bir durum söz konusudur. Özellikle 9/11 olaylarından sonra zaten eski olan sistem daha da karmaşık hale geldi. Son yirmi yılda Meksika da uyuşturucu savaşlarını da iyice arttığı hesaba katılırsa konu gerçekten vahim bir noktadadır.

Bugün güneyde Kolombiya üretmeye, Meksika başta olmak üzere geçiş yolu olarak uyuşturucuya aracı olmaya devam etmektedir. Tabii burada en büyük Pazar Amerika’dadır. Yani ciddi bir arz ve talep meselesi vardır. Amerika kendi içinde uyuşturucuya nasıl kontrol ettiği ayrıca bir ciddi meseledir.

Tekrar dönelim sınırlara. Burada devletin de kontrolü oldukça zor bir durumdur. Sınırda bir yandan siyasi ve ekonomik baskıdan kaçan, can güvenliği nedeniyle iltica etmek isteyenler bir yandan da uyuşturucu kaçakçıları bulunmaktadır.

Bu yüzden ki kontrol de oldukça zordur.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here