Amerika karışıyor; Trump’ı protesto edenler evlerine dönmek niyetinde değil..

0

Başkanlık seçiminin ardından Donald Trump karşıtı gösteriler ülkede hız kesmeden devam ediyor.

Cumartesi günü (bugün) New York’ta Union Square’den Trump Tower’a yürüyüş için internetten imza toplandı; yürüyüşe 10,000’den fazla insanın katılması bekleniyor.

Facebook sayfasından Trump karşıtı protestoyu organize edenler insanları sokaklara davet ettiler; “Trump’ı ve onun bağnaz fikirlerini durdurmak için bize katılın” ifadeleriyle…

Trump telâşlı; kendisine karşı düzenlenen protestolara Twitter hesabından tepki gösterdi. Trump, “Çok başarılı ve açık bir seçim dönemi geçirdik. Şimdi ise medya tarafından kışkırtılan profesyonel tipler bunu protesto ediyorlar. Büyük bir haksızlık bu.”

Eylemciler en sert protestolarla eylemlerine devam etme kararlılığındalar; özellikle Trump’ın Beyaz Saray’a resmi olarak taşınacağı 20 Ocak günü için büyük bir protesto planlanıyor.

Buna ek olarak, 1 milyon kadın da, Trump’ın göreve başlama töreninde büyük bir yürüyüş düzenleyerek Trump’ın kadınları aşağılayan ifadelerini protesto etmek niyetinde.

Solcu ve anarşist grupların da sosyal medyada organize olarak yemin günü için protesto planladıkları öğrenildi.

Bütün bunlar Trump’ın göreve başlama töreninde karmaşa sayılabilecek bir ortamın oluşabileceği beklentisini güçlendiriyor.

Reklam

Binlerce insan Perşembe gecesi Denver, Minneapolis, Milwaukee, Portland, Oakland, Vancouver şehirlerinde ve Kanada’da Trump karşıtı protestolar düzenlemişlerdi.

Protestoların  kontrolden çıkarak şiddete dönüşmesinden endişe edildiğini ifade eden yetkililer, Oregon/Portland’da en az 29 kişinin, Oakland’da da 30 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Kaynak: The Guardian

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here