Amerika’nın İlk Başörtülü Vekili İlhan Omar… Başarısına Giden Yolda Biraz Yakından Tanımalıyız.

1

Bu sene gerçekleşen ABD başkanlık seçimleri ilklere sahne oluyor. Bir yandan Trump gibi göçmen ve müslüman karşıtı birisi başkan seçilirken, diğer yandan başörtülü siyahi bir vekil Temsilciler Meclisi’ne girdi, İlhan Omar.

Nasıl oldu bu? Omar nasıl bir hayat yaşadı, neler yaptı ve bu başarıya ulaştı? Hayatından önemli noktaları bu satırlara taşımaya çalıştım.

Hayatı

Omar 1982’de 7 kardeşin en genci olarak Somali’de dünyaya geldi. Babası Somali’li, annesi Yemen’li bir kadındı ve annesini çok genç yaştayken kaybetti. Omar ailesi 1995 yılında Amerika’ya göç etti. Dedesi, Amerika’da meclis toplantılarına katılıyordu, Omar da ona çevirmenlik yapıyordu.

Omar, lise eğtimini Amerika’da tamamladı. North Dakota State Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okudu. Üniversite hayatı sırasında Müslüman Öğrenciler Cemiyeti’nin bir üyesiydi.

Kariyeri

  • Topluluk beslenme eğitimcisi olarak kariyerine başladı. Sağlıklı beslenme ile ilgili insanları bilgilendirdi.
  • 2012 senato seçimlerinde, Kari Dzeidzik’in seçim kampanyası müdürü olarak ona danışmanlık yaptı. Dzeidzik o sene seçimleri kazandı.
  • 2012 – 2013: Çocuk beslenme ve sosyal yardım koordinatörü olarak çalıştı.
  • 2013 yılında Andrew Johnson‘ın belediye seçimlerinde kampanya müdür olarak danışmanlık yaptı. Johnson seçimleri kazandı.
  • 2013 – 2015 yılları arasında Johnson’ın politika yardımcısı olarak çalıştı.
  • 2015 yılında Kadın Girişimciler ve Politikacılar Grubu’nun yöneticisi olarak çalıştı.
  • 2016 yılında Minnesota’da Demokratik-Çiftçi-İşçi Partisi’nden aday oldu. Kendisi gibi Somali’li olan rakibi Abdimalik Askar‘a karşı seçimi kazandı ve Amerika’nın ilk başörtülü vekili oldu.

Şimdi kendisi, tüm dünyanın takip ettiği bir ülkede, çok önemli bir koltukta. İslâm karşıtlığının çok yükseldiği bir dönemde, zor bir görev üstleniyor. Kendisine başarılar diliyorum.

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here