Amphan siklonu.. En az 20 ölü

0

Hindistan ve Bangladeş’in kıyı kesimlerinde etkili olan Amphan siklonunun yol açtığı şiddetli yağış ve fırtınada en az 20 kişi hayatını kaybetti.

Hint basınındaki haberlere göre, Bengal Körfezi’nde oluşan ve hızı saatte 185 kilometreye kadar ulaşan Amphan siklonu nedeniyle çok sayıda ev ve ekili alan zarar görürken, ağaçlar köklerinde söküldü. Hindistan’ın Batı Bengal eyaleti Başbakanı Mamata Banerjee, yaptığı açıklamada, eyalette siklonun yol açtığı yağış ve fırtınada 12 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Eyalette köprülerin yıkıldığını, evlerin çatısının uçtuğunu ifade eden Banerjee, Batı Bengal’in birçok bölgesine elektrik verilemediğini söyledi.

Bangladeş’te ise siklondan ölen kişi sayısı 8’e çıktı. Polis yetkilileri, ülkenin güneyinde etkili olan siklon sırasında köklerinden sökülen ağaçların altında kalan 3 kişi ve mahsur kalanları kurtarmaya çalışan bir kişinin boğularak öldüğünü belirtti. Siklon nedeniyle Hindistan ve Bangladeş’te yaklaşık 3 milyon kişi tahliye edildi.

Amphan siklonunun “Bengal Körfezi’nde kaydedilen en güçlü fırtına” olduğu ve hızının saatte 270 kilometreye ulaştığı ifade edilmişti. Bangladeş ile Hindistan’ı Kasım 2019’da vuran Bulbul Kasırgası’nın neden olduğu afet ve kazalarda ise 26 kişi hayatını kaybetmişti.

Bengal Körfezi’nde tropikal fırtınalar yılın bu zamanında sıkça görülürken, Odişa’yı 1999’da vuran ve hızı saatte 260 kilometreye ulaşan kasırga, yaklaşık 10 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here