Anahtar Deliğinden Bakmak

1

Anahtar, açmak, çözüm üretmekle özdeş bir kelime. Aşk,fili bile anahtar deliğinden geçirir sevdiğim deyişlerden biri. Buradaki aşk aynı zamanda sevgi anlamında. Mevlana’nın sözleri ise her dönem her olay için geçerliliğini koruyor. Onun en sevdiğim sözü ” Sabır kurtuluşun anahtarıdır.”  Aynı şekilde “Çabalamak rızık kapısının anahtarıdır” da Mevlana’ya ait.

Bu sözlerden sonra dünyanın en tanınmış ve meşhur anahtar deliği nerede ona bakalım.

Roma da İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu bir şehir. O nedenle İstanbul’a “Yeni Roma” da denmekte. Roma’nın bu tepelerinden biri Aventini Tepesidir. Burada zengin İtalyanlar kadar yabancı zenginlerin de villaları bulunur. Fıstık çamlarının altındaki bu evler bakımlı bahçeleri, eski ama muhteşem binaları ile bölgenin refah göstergesi.

Bu tepenin sonuna kadar yürürseniz çıkmaz bir sokağa gelirsiniz. Bu sokağın bir ucunda Katoliklerin Benedikt Tarikatına ait bir kilise ile rahip ve rahibeler tarafından yapılan sabun, lavanta keseleri, reçel ve likörlerin satıldığı küçük bir dükkan bulunur. Bu Tepeyi turizm merkezi kılan Malta Şövalyelerinin merkezinin burada olması ve devasa demir kapısında bulunan anahtar deliğidir.

Malta Şövalyeleri’nin resmi adı Malta Egemen Askeri Düzeni‘dir. (Sovereign Military Order of Malta) XI.yüzyılda Kudüs’de kurulan Katolik bir askeri tarikattır. Haçlı kuvvetleridir. Malta Şövalyeleri 1571 İnebahtı Savaşında Papalık adına savaşa katılmışlardır. Amacı Papalar ve Vatikan’a sadakatle bağlı olmak ve “muhtaç olanlara” Hz İsa adına yardım etmektir. Bugün merkezi Aventine Tepesindeki binada, İtalya nezdindeki temsilciliği ise Roma’daki tanınmış markaların bulunduğu Roma’nın Nişantaşı diyebileceğimiz Via Condotti’dedir.

Aventini Tepesindeki binanın büyük kapısındaki anahtar deliği, bu delikten bakıldığında görülen manzarası nedeniyle çok meşhur olmuştur. İtalyanca olarak anahtar deliği (La Buca della Serratura) denilirse ilk akla gelen bu anahtar deliğidir. Yani o kadar meşhurdur.

Delikten bakılınca Rönesans döneminin büyük ustası tarafından yapılan Vatikan’ın kubbesi görülmektedir. Deliğe daha yakından bakınca kuppe daha da netleşmekte. Malta Şövalyelerinin Aventine’deki merkezi ziyarete de açık. Ziyaret sınırlı sayıda ziyaretçi için mümkün. Pazartesileri 11.45’de bu kapıya isim, soyadınız, cep telefon numarası ile elektronik posta adresinin yazılı olduğu bir kağıt ve rehber, kulaklık giriş ücreti olarak 16 Avro bırakmanız gerekiyor. Sadece giriş ücreti ise beş Avro. Giriş 15 kişi ile sınırlı. Kalış saatinde de bir buçuk saat sınırı var.

Anahtar deliğinden bakmak Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez muziplikleri arasında yer alır.  Sadece “Anahtar Deliği” (Keyhole) ismiyle 2011’de siyah beyaz çekilen Guy Maddin filmi var. 1930’ların ganster maceralarını konu alan bu Kanada yapımı bu film, hayaletlerin olduğu bir evde geçiyor. Oyuncuları ise İsabella Rosselini ve Jason Patric.

Türkçede de “Kapattığınız kapının anahtar deliğinden bakmayın. O kapıyı kapatmadan önce düşünecektiniz Kapanan kapılar açılmaz” veya “Yüzüne kapattıkları kapıların anahtar deliklerinden bakacakları günler de gelecek” gibi özlü deyişler var. “Eski anahtarla yeni kapı açılmaz” deyişini de beğenirim.

Siyaset, diplomasi ve insan ilişkilerinde de anahtar kelimeler önemli. Bir çilingire, aracıya ihtiyaç duymadan kendi anahtarımızı, çözümümüzü kendimiz bulmalıyız. Bu bakımdan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku çok önemli. Atatürk ulusa anahtar kelimeleri o zaman vermiş. Cumhuriyet, laiklik ve diğer ilkeler Nutuk’da yeralan anahtar kelimeler.

Anahtar aslında pek çok konuda yeralan bir kelime. daha çok ev ve güvenlik konuları ile bağlantılı olmakla birlikte yeni açılım, yeni çare yeni umutları da temsil ediyor. Bu nedenle gözardı etmeyelim. Her sorunun bir anahtarı vardır diyelim.

Önceki İçerikArtık Türkiye’de her işin altında ‘Erdoğan’ın memnun edilmesi’ şartı var
Sonraki İçerikKadına şiddete karşı topyekun mücadele etmeliyiz
Ocak 2019'da emekli olmuştur. Dışişleri Bakanlığı Statejik Araştırma Merkezi Başkan Yardımcılığı ve Başkan (2011- 2012). Vatikan Büyükelçiliği Birinci ve daha sonra Elçi Müsteşar (2006-2011). Protokol Daire Başkanı (2001-2005). İsveç Stokholm Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı (1998-2001). Slovenya Ljubljana Büyükelçiliği Müsteşarı (1996-1998). Boru Hatları ve Enerji Dairesi Başkanı (1994-1996). Kafkas İşleri Dairesi Şube Müdürü (1992-1994). Hollanda Deventer Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı (1988-1992). Enformasyon Dairesi Başkatip (1986-1988). Endonezya Cakarta Büyükelçiliği İkinci Katip (1984-1986). Londra Büyükelçiliği İkinci Katibi (1980-1983). Kıbrıs Siyasi İşler Dairesi İkinci Katip (1978-1980). Papalık Gregoryen Üniversitesi Temel Teoloji Lisansı Diploması(2007-2010). A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü SBF Master Derecesi (1988). Basılı Tez: “İngiliz İmparatorluğundan Commonwealth'e:İki Dünya savaşı Arasında Çanakkale Krizi 1919-1939”. "London School of Economics"'de misafir öğrenci (1988). A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Lisans Diploması (1976). Ödüller İtalya Cumhurbaşkanı G. Ciampi tarafından Ankara'da tevdi edilen “Şövalye” ünvanı (Cavallieri Stella Stara per la Solidarita Italiani) Eylül 2005. İran Büyükelçisi Dowlatabadi tarafından tevdi edilen Humeyni Altın Nişanı Eylül 2005. Dinlerarası diyaloga katkılarından dolayı Papalık Tiberina Akademisi Şeref Üyeliği Kasım 2007. İngilizce, Maley dilleri (Bahasa Endonezya ve Maley) İtalyanca bilmektedir.

1 YORUM

  1. Atatürk’le uğraşmayı bıraksak artık. Hangisi anahtar kelime laiklik mı? Bunca sene laiklikten ödün vermeyen devlet halka çok çektirdi. Kılık kıyafet değişikliği zorbaligimi laiklik. Cumhuriyeti kurarak ,hiç bir partiyi kabullenemeyen ve kapatan anlayış mı.
    İllaki her yazıda Atatürk şöyle , Atatürk böyle, vallaha bıktım ya cıvık cıvık Atatürkcu yazılardan.
    Atatürk büyük bir lider, sevdiğim yanları var. Ülkemizin kurtuluş savaşında verdigi destansı kahramanlık asla inkâr edilemez. Ama Atatürkçülüğü sevmiyorum. İnsanlar Atatürk üzerinden hep siyaset yapıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here