Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi..

0

Anayasa Mahkemesi, HDP’li Ömer Faruk Gergeroğlu’nun başvurusuyla ilgili kararını verdi. Yüksek Mahkeme, “Siyasi faaliyette bulunma ve kişi hürriyeti ihlal edildi.” hükmünde bulundu.

Mahkeme, Gergerlioğlu hakkında ilk cezayı veren Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi’ne ivedilikle yazı gönderilerek tahliye edilmesi için gerekli işlemin yapılmasına hükmetti. Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu da Twitter hesabından “Tahliye oluyor babam, tahliye oluyor.” diye yazdı.

Gergerlioğlu, sosyal medya hesabındaki paylaşım gerekçe gösterilerek terör örgütünün propagandasını yapma suçundan cezalandırılmasının “ifade özgürlüğünü, dokunulmazlık hakkını kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesinin de seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği” iddialarıyla AYM’ye bireysel başvuru yapmıştı.

AYM, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan verilen 2,5 yıl hapis cezasını onamasının ardından milletvekilliği düşürülerek cezaevine konulan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili kararını bugün verdi. AYM, “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar verdi. Karar oybirliği ile alındı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gündem toplantısında, Gergerlioğlu’nun, sosyal medya paylaşımı nedeniyle terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırılmasının “ifade özgürlüğünü”, dokunulmazlık hakkını kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesi nedeniyle de “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkının ihlal edildiğine ilişkin başvurusunu görüştü.

Yüksek Mahkeme oy birliğiyle Gergerlioğlu’nun, Anayasa’nın 67’nci maddesinde güvence altına alınan “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkı ile 27’nci maddesindeki “ifade özgürlüğü” hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Genel Kurulun kısa kararının bir örneği, başvurucunun tutukluluk halinin sona erdirilmesi suretiyle ihlal ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için mahkemesine gönderilecek. Milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven’in bireysel başvurusunun görüşülmesi ise ertelendi.

2 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı

Gergerlioğlu, milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de “PKK/KCK propagandası yapmak” suçundan hapse mahkum edilmişti.

Mahkeme kararının, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesince hukuka uygun bulunmasının ardından temyiz üzerine dosya Yargıtay’a gelmişti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu’na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı.

TBMM Genel Kurulunda, HDP’li Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen ve kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunmuş, Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşmüştü. Daha sonra tutuklanan Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here