Anayasa Mahkemesi’nden telefon kararı.. Aile hayatına saygı hakkının ihlali

0

Anayasa Mahkemesi, hükümlünün, telefonla görüşme gününün hafta sonuna alınması talebinin reddini, “Aile Hayatına Saygı Hakkının İhlal Edilmesi” olarak değerlendirdi. Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Hükümlü olan başvurucu, eşinden boşanmış müşterek çocuklarının velayeti anneye verilmişti. Başvurucu; kızının hafta sonları ailesi tarafından alındığını, gerek eğitim görmesi gerekse annenin yanında olması nedeniyle hafta içinde kızıyla telefonda görüşemediğini, telefonla görüşme hakkını hafta sonu kullanmak istediğini belirten dilekçesini Ceza İnfaz Kurumu idaresine sundu. Talebi reddedilen başvurucunun itirazları, İnfaz Hâkimliği ve Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilmedi.

Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan başvurucu, gerek kızının eğitim görmesi gerekse velayetin eski eşinde olması nedeniyle kızıyla hafta içi telefonla görüşemediğini, telefon görüşmelerinin çoğu ceza infaz kurumunda hafta sonları yapılmasına rağmen tutulduğu cezaevinde sadece hafta içi yapıldığını belirterek aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğini ileri sürdü.

Başvuruyu görüşen Yüksek Mahkeme, şu kararı verdi: “Neticede idarenin ve yargı mercilerinin başvurucunun özel olan ve istisna teşkil eden durumunu göz ardı etmesi, başvurucunun kızıyla kişisel ilişki ve aile bağı kurmasını ciddi ölçüde güçleştirmektedir. Bu itibarla olayda aile hayatına saygı hakkı bakımından devletten beklenen pozitif yükümlülükler çerçevesinde alınması gereken makul tedbirlerin alınmadığı, bu yönde yargısal makamlarca oluşturulan gerekçelerin de yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here