Ankara 19. İdare Mahkemesi, OHAL Komisyonunun kararını iptal etti..

0

Ankara 19. İdare Mahkemesi, dosyasında Bank Asya’ya para yatırma, Cihan Medya ve Kimse Yok Mu Derneği’ne ödeme bilgisi bulunan iki kişinin ihracında OHAL Komisyonunun kararını iptal etti.

KHK ile ihraç edilen ve memuriyete tekrar dönmek isteyen iki kişi, OHAL Komisyonu’nun “Mesleğe geri dönemezsin, FETÖ iltisakın var.” kararının iptali için Ankara 19. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Bank Asya’ya para yatıran, Cihan Medya A.Ş’ye ödeme yapan, örgüte müzahir Aktif Eğitimciler Sendikası’na üye olan ve Kimse Yok Mu Derneği’ne para gönderen bir isim hakkındaki OHAL Komisyonu kararını oybirliğiyle iptal etti.

Mahkeme, bir başka başvurucu için de aynı kararı oybirliğiyle verdi. Hakimler, başvuran ismin Bank Asya’ya yatırdığı paraların FETÖ liderinin talimatı sonrasında olmadığını, bunun olağan bankacılık işlemleri kapsamında yatırılan para olduğunu belirtti.

Bank Asya dışında sendikayı da örgüt üyeliğine gerekçe saymayan mahkeme, tüm memurlara açık olan Aktif Eğitimciler Sendikası’na FETÖ üyesi olmayanların da üye olabildiğine karar verdi. Mahkeme, Cihan Medya A.Ş’ye 360 TL, Kimse Yok Mu Derneği’ne 430 TL para yatırılmasına dair ise Kimse Yok Mu dışında başka derneklere de para gönderdiği ve bu paraların da cüz’i miktarda olduğu gerekçesiyle davacının sözkonusu ödemeleriyle FETÖ’cü olduğu kanısına varılamayacağına hükmetti.

Sendika üyeliği ve örgüt kurumlarına para aktarmanın kişinin FETÖ’yle irtibatı konusunda tek başına yeterli olmadığını vurugulayan mahkeme, OHAL Komisyonu kararının hukuka uygun olmadığı sonucuna vardı.

Ankara’daki mahkeme, bir başka dosyada da 25 Aralık 2013’ten sonra Bank Asya’ya para yatıran, Kimse Yok Mu Derneği ve Cihan Medya’ya ödeme bilgisi bulunan, çocuğunu 2015-2016 yıllarında örgüte ait okula gönderen kişi hakkında da aynı kararı verdi.

Kararda, davacının Bank Asya’ya 2007 yılında hesap açtığı, rutin işlemler yaptığı, örgüt talimatı sonrası hesap artışı olmadığı, Cihan A.Ş ve Kimse Yok Mu Derneği’ne gönderilen paraların da örgüt irtibatı için yeterli sayılamayacağı dile getirildi.

Kaynak: Yenişafak

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here