Ankara’da olup kulislerde konuşulanları dinlemek

0

Ankara, İstanbul’dan çok farklı.

İstanbul’un hengamesi, karmaşıklığı ve kuralsızlığı Ankara’da yok. Bu bakımdan Ankara’da olmak ve hele de Tunalı Hilmi’de kahve yudumlamak insana büyük keyif veriyor.

Ankara’da konuşulanları uzaktan duymak, ele alınan konulara kulak kabartmak gerçekten zor. Ama Ankara’da olunca çok sessiz dillendirilen hatta fısıltı ile seslendirilenleri bile duyabilmek çok hoş bir durum.

Turizm bölgelerindeki yangınlara içimiz yanarken neden bu kadar yavaş hareket edildiğini de sorguluyoruz öyle değil mi?

Ankara’da olunca bu soruya biraz olsun cevaplar bulduğumu düşünüyorum ama kusura kalmayın bunları sizlerle paylaşmayacağım.

Neden mi?

Çünkü toplumun bunları kaldırabileceğini düşünmüyorum.

Zaten toplumumuz bunları kaldırabilecek durumda olsaydı şu an yangınlarla ilgili bu kadar çaresizlik olmazdı.

Ankara’da görev yapan üst düzey bürokratlar da şaşkınlar. Şaşkın oldukları kadar da temkinliler ve fısıltılarını duymak için ellerimle kulaklarımı onlara doğru çevirmem gerekiyor.

Yüksek sesle konuştukları aslında hep aynı.

İktidarın yaptıkları yollar, köprüler ve havaalanları.

Bayramlarda verilen ek ödemeler.

Yapılan yönetim ortaklığıyla gelinen noktanın ülkeye ne kadar fayda sağladığı gibi.

Bunlar yüksek sesle konuşuluyor ve bu cümleleri duymaktan herkes memnun. Çünkü kimseyi rahatsız etmeyen şeyler.

Fısıltı ile konuşulanlar ise her işin parasal karşılığı. Yapılacaklar için ödenmesi gereken para ve hediyeler. Ve bu işlerin artık sistemsel hale gelmesi. ‘Eğer bir işiniz mi var, bu işin oluru şöyledir ve şu şekilde halledilir’.

Yüksek sesle konuşulanlardan sonra bazı bürokratlar da gayet samimi şekilde gidişattan memnun olmadıklarını rahatça ifade ediyorlar.

‘Toplumda huzur kalmadı, insanların birbirlerine saygısı kalmadı, halktan kopukluk had safhada ve halk gerçekten zorluk içinde. Bunları duymak istemeyenler çok. Ama bir gün hepsi duymak zorunda kalacaklar’.

Çıkan yangınlarda Kızılay’ın görünmemesi de konuşuluyor.

Bazı yerleşim yerlerinin giriş ve çıkışlarında kimlik kontrolü yapan kişilerin kimler olduğunu bilen bürokratlar olduğu gibi bilmeyenler de çok fazla.

Hangarlarda çürümeye bırakılan uçakların akıbetini sorgulayabilecek üst düzey bürokratları bulmak gerçekten zor.

Yüksek sesle konuşulanlarla fısıltı ile dillendirilenlerin arasındaki uçurum bana tek bir kelimeyi hatırlattı: Hürriyet.

Yani ÖZGÜRLÜK.

Hürriyet’i hatırlayınca Nazım Hikmet’i hatırlamamak olur mu.

Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim,

akar suyun,

meyve çağında ağacın,

serpilip gelişen hayatın düşmanı.

Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına:

– çürüyen diş, dökülen et -,

bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler.

Ve elbette ki, sevgilim, elbet,

dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,

dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla

bu güzelim memlekette HÜRRİYET…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikOrtadoğu’nun gerçekliği, Türkiye yalanı
Sonraki İçerikEge Denizi’nde 4,3 büyüklüğünde deprem..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here