Ankara’dan yeni haberlerim var

0

Ankara’dan duyduğuma göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çevresindeki bazı kişilerden rahatsızmış. Bu rahatsızlığın kimleri kapsadığı ve Erdoğan’ın neden bu kişilerden rahatsız olduğuyla ilgili çok ayrıntılı bilgi aktarmak istemem. Neden mi? Çünkü konu siyaset ve yer Ankara. 

‘Peki neler olabilir?’ diye aklımıza bir soru gelirse, cevabı da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınmasında gizli. 

Cahit Turhan neyi yanlış yapmıştı? 

Görünürde hiçbir şey. 

Peki neden görevden alındı bilen var mı? 

Pandeminin olduğu bir zamanda eldivenli-maskeli ihale yapılmıştı ve sonrasında bakan görevden alındı. Bu şu demek: ‘Zarar verecek olan her eylem affedilmez ve görevden alınma gerçekleşir’. 

Peki ya bugün? 

Açıkçası işler biraz daha zorlaşmış. 

Bir tarafta ekonomi, diğer tarafta yeni partiler. Bunlara eklenen korona etkisi ve ekonomiyi iyiden iyiye zora sokması ve son günlerde gelişen ABD’deki olaylar… 

Libya ve Suriye konusu da oracıkta duruyor.  

Bütün bunlar için Erdoğan ‘çoklu strateji’yi uygulamak istiyormuş. 

‘Eee Peki Edoğan neden rahatsızmış?’ diyorsunuz, biliyorum. 

Söylüyorum.

Erdoğan’ın rahatsız olduğu kişiler ‘çoklu stratejiyi’ uygulayamayanlarmış. 

Ne demek istiyorum? Bu çoklu stratejiyi uygulamak için çok uyanık olmanız gerekiyor. Erdoğan’ın çevresindeki bazı kişiler sadece belli noktalara takılıp, düşmanlık yapanlar olduğu için Erdoğan rahatsızmış. 

Örnek: 

Yeni partileri hedef alarak, orada takılı kalanlar ve diğer konulara odaklanamayanlar. 

CHP’yi hedef alarak, orada takılı kalanlar ve diğer konulara odaklanamayanlar, gibi. 

Erdoğan’ın Deva partisi ve Ali Babacan’ı direk hedef alması da bu yüzden diyorlar. Bu kişiler belirsin, boş anlarına denk gelip hata yapsınlar ve görevden alayım… 

Bir de yeni sistemle ilgili çıkmaz sokağa girildiği düşüncesinin yayıldığı söylentileri var. Yapılan araştırmalarda oranlar yeni sistemi savunanlar açısından iç karartıcı. 

Ak parti içinde de, yeni sistemle ilgili olumsuz düşünenlerin sayısı bir hayli artmış. Ankara’dakilerin dediğine göre, kurulan yeni partilere geçişler olacakmış ve bunun önünü kesmek için çalışmalar başlamış bile. 

Başladı da bu da başka bir sorunu oluşturdu: Baskın erken seçim… 

Bir de bunlara MHP’yi ekleyelim. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan da MHP konusunda zorluklar yaşıyor. 

Neden mi? 

MHP, bir yanda yasa teklifinde bulunuyor; diğer yanda da Devlet Bahçeli demeç veriyor: ‘Erken seçim yok’. 

Yani bu şuna benziyor: Schrödinger’in kedisi deneyi benzer bir durum. Kedi hem ölü, hem diri. 

MHP için de böyle: Erken seçim var, yasa teklifi verelim. Erken seçim yok, Devlet Bahçeli bunu açıklasın. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu sözü her gün aklından geçirdiğini tahmin ediyorum: ‘İkinci adamlar, birinci adamları yönetir’. Bundan dolayı da, ne yapılmalı ki, bu girdaptan çıkılsın diyordur. Çoklu stratejinin uygulamaya geçilmesinin sebebinde bu da çok etkili tabii. 

Bütün bunlara bir de Erdoğan’ın ‘nasip’ konusuna önem verdiğini unutmayalım. Uzun yıllar ticaretle uğraşmış birisi…. 

‘Her an bir gelişme olur ve kötü durum değişir’ düşüncesi de var. 

Yani işler karışık ve hatta girift… 

Bu durumdan kurtulmak için de çoklu strateji çok önemli… 

Bir kıssayla somutlaştırıp, bitireyim.

Anlatılır ki, Pers kralı iki insanı öldürme kararı alır. Biri söz alır ve der: ‘Beni öldürmeyin, affedin. 1 yılda atınıza uçmayı öğreteyim’. 

‘Tamam’ der kral ama ekler: ‘Eğer yapamazsan ölümün çok şiddetli ve acı olacak’. 

Ölüme mahkum edilen diğer kişi dayanamaz ve sorar: 

‘Bundan kazancın ne olacak ki?’ 

Adam şu cevabı verir: 

‘4 ihtimal var: 

Kral bu yıl ölebilir, 

Ben ölebilirim, 

At ölebilir, 

Belki de ata uçmayı öğretebilirim’.

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikBahçeli’den erken seçim açıklaması..
Sonraki İçerikToplu ulaşımda yüzde 50 yolcu sınırlandırması kaldırıldı..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Sinan Eskicioğlu evli bir çocuk babasıdır. Almanca, İngilizce bilen yazarın şimdiye kadar yayınlanmış olan beş kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here