Anne adaylarının kabusu ’’Mide bulantısı ve kusma’’

0

Hamilelik hem çok güzel heyecan verici bir olay, hem de zorlu bir süreçtir. Çünkü hamile kalındığında vücutta hormonal ve fiziksel değişimler meydana gelir. Bunlardan en sık görülen ve rahatsız edeni bulantı ve kusmadır.

Genellikle sabahları görülür…

Bulantı ve kusmanın sebebi vücutta değişen hormonlara bağlı gelişir. Genellikle sabahları görülse de gün boyu da devam edebilir. Çoğu kadında gebeliğin ilk 3 ayında sık rastlanır. Bazı kadınlarda seyrek olsa da hamilelik boyunca devam edebilir. Peki bulantı ve kusmaları bazı dikkat edeceğimiz beslenme değişiklikleriyle çözmek mümkün mü?

Bulantı ve kusma için öneriler

-Sabah, yataktan hemen kalkmayın. Sırtınızı yaslayarak bir süre oturun. Tuzlu kraker, bir dilim ekmek gibi mide asidinizi azaltacak yiyecekler atıştırın.

-Gün içinde azar azar atıştırın.2-3 öğün yerine öğünlerinizi 4-5 öğüne bölerek karşılayın.

-Yağlı yiyecekler, kızartmalardan baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Öğünlerde sindirilmesi hızlı olan sade makarna, pilav, haşlanmış patates tercih edebilirsiniz.

-Besinleri sıcak tüketmeyin. Soğuk veya ılık olsun.

-Zencefil’in araştırma sonuçlarına göre mide bulantısını ve kusmayı azalttığı ortaya kondu. Daha etkili bir çözüm için zencefil çayının içine 1 dilim de limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Yalnız doktora danışmak şartıyla.

-Süt ürünleri antiasit özelliğe sahip olduğu için ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

-Yemeklerle birlikte su ve sulu içecekler tüketmeyin. Yemekten 30 dakika önce veya sonra tüketin.

-Elma, sindirimi rahatlatan bir meyvedir. Elmayı kabuklarıyla beraber tüketin. Bulantınıza iyi gelecektir.

-Kusma durumundan sonra vücudun elektrolit dengesini sağlayıcı potasyumdan zengin muz tüketin.

-Sağlıklı bir yaşam için her bireyin yeterli su tüketimine özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelikte de artan sıvı kaybı mide bulantınızın artmasına sebep olur. O yüzden günde 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyelim.

Sağlıklı günler…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here