AP Türkiye Raportörü Amor: ‘Terör’ yaftasının genişliği, gerçek sorunları örtmekte kullanılıyor

0

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, son 10 yıldır Türkiye ile ilgili konularda çalışmalar yapan bir isim. Bu süre içerisinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Sınır Meseleleri Özel Raportörlüğünü yaptı ve Türkiye ile ilgili bazı konuları bu görevi sırasında detaylı incelemeye başladı.

Daha sonra AGİT’in İnsan Hakları Komitesi başkanı olan Amor, bu görevi sırasında da özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası olmak üzere Türkiye ile ilgili pek konuyu ve gelişmeyi yakından takip etti. Türkiye’deki son üç genel seçim için gelen gözlemci ekibinin de başındaki isim olan Amor, 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’yi ziyaret eden ilk yabancı siyasetçilerden biri.

Mayıs 2019’da AP’ye seçilen Amor Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı Grubu’nun bir üyesi ve aynı zamanda AP Dışilişkiler Komitesi’nde yer alıyor. Euronews Türkçe’nin sorularını cevaplayan Amor, Türkiye’yi iyi bildiğini ancak bunun da ötesinde Türkiye’ye aşık olduğunu belirterek raportörlük görevini kendisinin talep ettiğini ifade ediyor.

Amor, görevi başlar başlamaz Türk yetkililerle yoğun temaslarına başlamış. Ocak ayının ikinci yarısında Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirmeyi planlayan Amor, “Avrupa’da Türkiye’ye karşı ön yargı var çünkü ülkeyi Erdoğan’dan ibaret sanıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ötesinde bir Türkiye olduğunu görmeliyiz.” dedi.

“‘Terör’ yaftasının genişliği gerçek sorunları örtmekte kullanılıyor.” diyen Amor, “Her şey ‘terörizm’ ise hiçbir şey değil.” değerlendirmesini yaptı. Haberin Devamı..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here