Arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları tamamlandı.. Enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı

0

6.6 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’de arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları tamamlandı. Enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı.

İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacaklarını anlatan Kurum, “Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5’i geçmeyecek. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım.” diye konuştu.

TOKİ’nin en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacağını açıklayan Kurum, “1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz.” dedi. Kurum, bugüne kadar yapılan taşınma ve kira yardımı toplamının ise 2 milyon 865 bin liraya ulaştığını açıkladı. İzmir’in 13 ilçesinde yaklaşık 7 bin 600 kapasiteli kamu misafirhanesi bulunduğunu ifade eden Kurum, “Şu an 208 depremzede kalıyor. Yeteri kadar yerimiz var, vatandaşlarımızı kamu misafirhanelerimizde misafir edebiliriz.” diye konuştu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, depremin ardından vatandaşların yaralarının sarılmasına başlandığını belirtti. Toplam 2 milyon 810 bin lirayı bulan nakdi yardımlar hakkında bilgi veren Köşger, şunları kaydetti:

“An itibarıyla iş yeri hasar gören 122 kişiye 1 milyon 406 bin lira, ev sahibi 88 kişiye 1 milyon 144 bin lira ve kiracı 52 kişiye 260 bin liralık yardımlar devletimizce yapılmıştır. Çadır kentlerde vatandaşlar misafir edilmeye devam ediliyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here