Artan intihar vakaları için Meclis Araştırması istedi..

0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, artan intihar vakalarının araştırılması ve önlem alınması amacıyla Meclis Araştırması istedi.

Meclis Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinde Tanrıkulu, şu bilgileri paylaştı: “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2014 ve 2017 yılları arasında intihar eden erkek sayısı 7 bin 041 olurken, aynı yıllar arasında intihar eden kadın sayısı ise 2 bin 438 olarak açıklanmıştır. 2002 – 2019 yılları arasında yıllar bazında 22 Mayıs tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç kişinin işsizlik, geçim derdi ve borçlar sebebiyle kendini yaktığı sorusuna yanıt verilmemiştir.

Diyarbakır Silvan’da 2020 yılı son ayları içinde 7 ayrı intihar yaşandı. Son 14 aydır pandemi ile birlikte artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar sebebiyle Türkiye’nin dört bir yanında intihar eden vatandaşlarımıza yönelik haberler medyada çok az yer bulmaktadır. Yaşanan intiharlar ve şüpheli ölümlerin üzeri adeta örtülmek istenircesine AKP Hükümetleri döneminde görmezden gelinmekte ve yok sayılmaktadır. AKP hükümetlerinde vatandaşların yoksulluğa terk edilmesi ekonomik nedenlerle intiharları gün be gün artırmaktadır. 2002 – 2019 yılları arasında 17 yılda 53 bin 784 kişi intihar ederek yaşamına son vermiştir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here