Asgari ücret pazarlığı başlıyor!..

0

2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4 Aralık’taki ilk toplantının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler doğrultusunda internet ortamında yapılması kararlaştırıldı.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları, 4 Aralık’taki ilk toplantıyla başlayacak. Bu yıl, Kovid-19 salgının gölgesinde yapılacak asgari ücret görüşmeleri, tedbirlerden de etkilenecek.

Normal şartlarda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplanıyor, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyordu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında 4 Aralık’taki ilk toplantını bu sene Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda internet ortamında çevrim içi yapılması kararlaştırıldı. İşçi ve işverenin ev sahipliğinde diğer toplantıların düzenleniş yönteminin ise ilerleyen günlerde netleşeceği öğrenildi.

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında açılış ve kapanış toplantılarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapan komisyon, ara toplantılarını ise işçi ve işveren temsilcilerinin ev sahipliğinde ayrı ayrı gerçekleştiriyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

DİSK’in teklifi

DİSK, 10 milyona yakın işçiyi ilgilendiren 2021 yılı asgari ücreti önerisini 7 Aralık’ta açıklayacak. Asgari ücreti “Devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşme” diye nitelendiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, koronavirüs pandemisinin asgari ücreti daha kritik hale getirdiğini belirterek “Salgın döneminde ciddi gelir kayıpları yaşadı. Kısa çalışma ödeneği uygulaması olduğu, evden çalışma nedeniyle giderlerin arttığı dönemde asgari ücreti konuşuyoruz. Asgari ücret her zamankinden daha farklı, koronavirüs pandemisinin yarattığı ekonomik tahribatı giderecek şekilde ele alınmalı.” diye konuştu.

HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ ile toplantı yaptıklarını ve 2021 asgari ücreti belirlenmeden önce ortak irade koyduklarını aktaran Çerkezoğlu, “Diğer konfederasyonlarla ilkeler çerçevesinde ortak açıklama yapacağız. Aynı zamanda asgari ücret raporumuzu Pazartesi günü (7 Aralık) açıklayacağız. Aynı zamanda örgütlü olduğumuz işyerlerinden aralık ayı boyunca mücadele sürecini devam ettireceğiz. Mesele asgari ücret masasındaki pazarlık değil asgari ücretin geçim ücreti olmasıdır. Bu milyonların meselesidir, 15 kişinin bir masa etrafında toplayarak belirleyeceği mesele değildir.” dedi.

DİSK’in geçen yıl asgari ücret talebi net 3 bin 200 liraydı. DİSK açıklayacağı rakamda yoksulluk sınırını, milli geliri, TÜİK’in sunduğu asgari ücret rakamını dikkate alıyor. “Bunları dikkate alan bir ücret dediğimizde herkesin kafasında bir rakam şekilleniyor.” diyen Çerkezoğlu, asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini vurgulayarak şunları belirtti:

“Asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerekiyor. Asgari ücret açlık sınırının altında seyrediyor. 2020 yılı asgari ücreti daha Şubat ayında açlık sınırının altına düştü. Adaletli vergi sistemi olmadan, ücretlerde adalet sağlanamaz. Damga vergisi ve SGK kesintilerinin devlet tarafından karşılanması temel talebimiz. İşverenlere 2008 yılından bu yana tam 12 yıldır, 5 puanlık SGK desteği veriliyor. 2021 yılında da 24 milyar lira SGK payı desteği için kaynak ayrıldı. Bu işçi için neden yapılmasın, şimdi yapılmayacaksa ne zaman yapılacak?”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısına ilişkin de eleştirilerde bulunan Çerkezoğlu, “Gerçek bir toplu pazarlık yok. Burada grev hakkı da dahil olmak üzere bütün işçi temsilcilerini katılımıyla asgari ücret belirlensin. 15 kişilik bir asgari ücret tespit komisyonu masası milyonların sorununu çözemez.” diye konuştu.  

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here