Aşı için ‘güncellemeye gerek yok’ dedi, 3 dozu önerdi..

0

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri koronavirüs aşısının ilk kez Hindistan’da görülen ve son dönemde hızla diğer ülkelere yayılan delta varyantına karşı etkili olduğunu söyledi.

Şahin, Pfizer-BioNTech aşısının şu an için herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duymadığını kaydetti. Euronews’in aktardığına göre Şahin, önümüzdeki 6-12 aylık dönemde Covid-19 aşılarının güncellenmesini gerektirecek varyantların çıkma olasılığı olduğunu belirterek, şu an için böyle bir güncellemenin gerekmediğini ifade etti.

Üçüncü doz aşının yapıldığı taktirde koruyucu etkinin en üst düzeye çıkacağını belirten Şahin, “Aşının güncellemesi için beklemek daha uygun. Çünkü ileride baskın olacak varyantın kesin olarak bilinmesi gerekiyor. Diğer türlü farklı varyantların 3-6 ay içerisinde yanlış çıkma ihtimali var.” diye konuştu.

BioNTech firması, internet sitesinde yayımladığı güncel raporunda üçüncü doz aşının delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığını açıkladı.

Alman şirket ayrıca 3’üncü doza ilişkin yapılan analizlerin kesin sonuçlarını Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) ve Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) önümüzdeki haftalarda sunmayı planladıklarını duyurdu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here