Askeri cuntayla uzlaşma..

0

Mali’de askeri cuntanın, Cumhurbaşkanı Keita’yı devirmesinin ardından Batı Afrikalı Devletler Ekonomik Topluluğundan bölgeye giden heyet, askeri cuntayla bazı konu başlıklarında uzlaşma sağladı.

Savunma Bakanlığında gün boyu süren görüşmelerin ardından Batı Afrikalı Devletler Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) heyeti ve askeri cunta Halkın Kurtuluşu Ulusal Konseyinden (CNSP) kısa bir açıklama geldi. ECOWAS heyetinin önderliğini yapan eski Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, bazı konu başlıklarında uzlaşı sağladıklarını ancak bazılarının da görüşüleceğini söyledi.

CNSP sözcüsü İsmael Wague ise görüşmelerin pazartesi günü de devam edeceğini dile getirdi. Anlaşmaya varılan konuların neler olduğuna ilişkin ise bilgi verilmedi. Batı Afrikalı liderlerle cunta rejiminin, geçiş dönemi ve Keita’nın durumuna ilişkin nasıl bir anlaşmaya vardığı hala merak konusu.

Askeri cunta, sivil ve siyasi bir geçiş için söz verse de sürecin tamamen askerler tarafından yönetilmesinden endişe ediliyor. Muhalefet platformu M5 RFP’nin geçiş sürecinde nasıl bir rol oynayacağı ve Keita destekçilerinin de sürecin içinde yer alıp almayacağı belirsizliğini koruyor.

Keita sürgüne gönderilebilir iddiası

Bamako’ya cumartesi günü gelen heyet, darbenin komuta edildiği Kati’deki askeri kışlada Keita, Başbakan Boubou Cisse ve alıkonan diğer yetkilileri ziyaret etmişti. Ziyaret sonrası heyet lideri Jonathan, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın durumun gayet iyi olduğunu söylemişti.

Afrika basınında çıkan haberlerde ise bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden 75 yaşındaki devrik liderin Senegal’e ya da Birleşik Arap Emirlikleri’ne sürgüne gönderilebileceği iddia edildi.

ECOWAS, Keita’nın darbeciler tarafından istifa ettirilmesinin ardından Mali ile 15 üye ülkenin kara ve hava sınırlarının kapatıldığını, ekonomik ve ticari ilişkilerin durdurulduğunu açıklamıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here