Askerlerimizin başına çuval geçirildiği zaman İncirlik’in konumu neydi?

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Bugün Uygur’da büyük bir soykırım yaşanıyor. Bazı Cumhurbaşkanı danışmanları da Çin’in ne kadar güzel bir ülke olduğundan bahsediyor.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“İran’a uygulanan büyük bir ambargo var. Kardeş ülke diyoruz ancak İran’ın yanında durduğumuza dair somut bir bilgi yok. Cumhurbaşkanı’nın 2002 seçimlerindeki en büyük söylemi çay ve simit üzerineydi. Bugün bakıyoruz ki iktidar Simit Sarayı’nı devralıyor. Ziraat Bankası’nın çiftçiye vermediği krediyi Simit Sarayı’na vermesi anlaşılır değil. Şeker fabrikalarını kapatıp Rusya’dan şeker ithal etmeyi anlamış değiliz.

Dış politikayla ilintili bir konu da İncirlik Üssü ile alakalı sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu birtakım açıklamalardır. Sayın Erdoğan, İncirlik Üssü’nün gerekirse kapatılacağını ifade etti. Biz de bu gereklilik ne zaman ortaya çıkacak diye merak ettik. Şu soruları sormadan da geçemiyoruz:

Irak bombalandığı zaman biz neredeydik? İncirlik hangi vazifeyi görüyordu? Suriye tarumar edilirken İncirlik’ten hangi hareketler meydana gelmişti? Allah muhafaza etsin, hatırlamayı elbette arzu etmeyiz ama askerlerimizin başına çuval geçirildiği zaman İncirlik’in konumu neydi? Daha da önemlisi canlı olarak birkaç sene önce yaşadığımız 15 Temmuz hadiselerinde İncirlik’in rolü neydi?

Hükümet bunu ısrarla gündeme getirdi. Terör örgütlerine binlerce tır silah gönderirken İncirlik nasıl bir rol oynadı? Siz bunların hiçbirisini yeterli gerekçe olarak görmezken bugün İncirlik’in kapatılabilmesi için hangi adımların atılmasına, hangi cinayetlerin işlenmesine ihtiyaç var; hakikaten merak ediyoruz. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı bu konulara da açıklık getirirse memnun oluruz. Çünkü şu anda ABD’de ve Avrupa’da Türkiye aleyhindeki politik gelişmeler artık sınır tanımıyor.

ABD parlamentolarında sözde Ermeni soykırımı meselesi gündeme geldi ve kabul edildi. Batı’nın bu konuda ne insafı var ne izanı var ne dostluk diye bir kaygısı var ne dünyada barış var ve ne de hakikaten Ermeni soykırımı meselesinin ne olduğu konusunda bir bilgisi var. Sadece hissi davranıyorlar. Bugüne kadar biz ABD Başkanı’nın yaptığı konuşmalarda ne diyecek diye bekledik? Bunu sadece bir hadise olarak mı kınayacak yoksa bunu soykırım hadisesi olarak mı tarif edecek? Vahşet mi soykırım mı diyecek? En sonunda soykırım dediler. Peki bizim politikamızda herhangi bir değişiklik olacak mı? Merak ediyoruz.”

Hükümetin Libya ile ilgili aldığı kararın doğru olduğu kanaatindeyiz

Reklam

Libya’nın Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkiye’ye destek veren tek ülke olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, iktidarın Libya’daki iç savaşı bitirmek amacıyla atacağı adımları destekleyeceklerini söyledi.

Karamollaoğlu, Libya’daki meşru hükümetin arkasında olduklarını vurgulayarak, “Libya bizim için beş asırlık bir birliktelik ve kardeşlik meselemizdir. Hükümetin Libya ile ilgili aldığı kararın doğru olduğu kanaatindeyiz. Çünkü Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru bir hükümet var. Bir de ona karşı direnen asker kökenli bir zat var. Ne yazık ki Batılı ülkelerin bir kısmı bu zatın arkasında durduklarını ifade ediyor. Ancak hükümetimizin bu meşru hükümetin arkasında durmasını isabetli bir karar görüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Gerekirse Libya’ya asker göndeririz.’ dedi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu Karamollaoğlu, “Bize geçmişte en büyük desteği vermiş bir ülkeye yardım yapmayı bugünkü hükümet bir görev bilmeli. Libya bir iç savaşla karşı karşıya. Bu savaşı önlemek için her türlü destek verilmelidir.” diye yanıtladı.

İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, iki üssün de ABD ve İsrail’in çıkarlarını koruyan merkezler olduğunu ileri sürdü. Karamollaoğlu, ABD Senatosunun “Ermeni kararı”yla ilgili de Batı’nın bu konuda bilgisinin bulunmadığını, hissi davrandığını ifade etti.

Çin’de Uygurlara yönelik korkunç işkenceler yapıldığını kaydeden Karamollaoğlu, “Bir soyun inancının, düşüncelerinin, medeniyetinin tahrip edilmesi gündemde.” şeklinde konuştu. Karamollaoğlu, Türkiye’de ekonomik sorunların arttığını, asgari ücrete yapılacak zammın da enflasyonun üzerinden hesaplanması gerektiğini kaydetti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here