Avrupa Birliği ile dalaşıyoruz.. ama bir sebebi var.. Asaf Ayaz yazdı..

2

Türkiye ile AB arasında 53 yıldır devam eden, ama bir türlü tam üyelikle sonuçlanmayan uzun soluklu bir ilişki mevcut.

Şimdilerde karşılıklı sert açıklamalar ile aradaki köprüler atılacak görüntüsü veriliyor, peki bu noktaya nasıl gelindi?

AB açısından Türkiye’ye baktığımızda, ülkemiz Avrupa için ‘bir enerji nakil yolu’ ve Çin ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak ‘Demir İpek Yolu’ gibi projelere köprü görevi görmesi beklenen bir yer.

2001 krizinden sonra 2002 yılı genel seçimleriyle beraber Avrupa sermayesi hızlıca Türkiye’ye aktı. Avrupa sermayeli bankalar ve şirketler Türkiye’ye gelip, özelleştirmeler, satın almalar yoluyla bankalara ve şirketlere ortak oldu.

Böylece Türkiye ekonomisi içerisinde Avrupa’nın ağırlığı arttı.

Türkiye’de bunlar olurken, yükselen petrol fiyatlarından dolayı Avrupa’nın finans tedarik ettiği Uzakdoğu ülkeleri finans kaynağı olma rolünü yavaş yavaş petrol üreticisi ülkelere kaptırdı.

ABD’de patlak veren 2008 küresel finans krizi sonrası Avrupa’nın küresel finans kaynaklarına erişimi kısıtlanınca borç çevirme imkânları da zayıflamaya başladı.

Türkiye’ye hızlı bir giriş yapan Avrupa sermayesi yavaş yavaş ülkemizi bundan sonra terk etmeye başladı. Avrupa sermayesinin boşalttığı yerler de, bugüne kadar, Körfez sermayesi ile dolduruldu.

Türkiye’de önceleri Osmanlı Devleti’nin adını anmak gericilikle eş tutulurken sonraları Osmanlı Devleti dönemine ait filmler – diziler yayınlanmaya başlandı.

Peki bu durumun Avrupa ile ilişkilerimiz ile ne ilgisi olabilir diye düşünebilir?

Osmanlı Devleti, var olduğu süre içerisinde, Avrupa ile rekabet eden siyasal bir duruş sergilemiştir. Dünyada kurulmakta olan yeni dengede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de, önümüzdeki süreçte, Avrupa ile rekabet eden bir siyasal duruş sergilemesi gerekir.

Kamuoyunu bu siyasal tercihe uygun konsolide etmek için bir dönem âdeta yasak olan Osmanlı Dönemi tarihi ve kültürel değerlerinin ihya edilmesi normaldir.

Avrupa dünyanın egemen gücü olma vasfını kazanmak adına çıktığı yolda karşı güçlerin çıkarttığı engelleri aşma noktasında başarılı olamamıştır. Üyelerine zenginlik vaat eden Avrupa Birliği finans tedarik ettiği ülkelerde yaşanan ekonomik gerilemeler ve siyasal değişimler nedeniyle üyelerine vadettiği zenginliği yaşatamaz duruma gelmiş, bu ise AB’nin varlığının kendi üyeleri tarafından sorgulanır hale gelmesine sebep olmuştur.

Durum bundan ibarettir.

2 YORUMLAR

 1. Ah Asaf bey kardesim ( yada abim ) ah..

  keske yazmadan once okumayi, arastirmayi, biraz gezmeyi; hic bisey omazsa yanilmis olma ihtimalini aklina getirme deneseydin.

  hic olmamis hemde hic

  avrupa denen cografyada ( ukrayna dahil , uyelik gorusmelerine baslandigi icin ekonomisi gelismis tukiye dahil) tarih boyle bir refah, huzur ve medeniyet seviyesi gormemistir.

  barisin uzun surdugu , toplumlar arasi geciskenligin arttigi , mukemmel olmasa da adalet ve paylasim belli bi seviyede oldugu her donemde milletler ilerleme gostermistir ve gostermeyede devam edecktir.

  sinelerdeki haset duygusuyla baska gormek istesenizde durum budur .. bu olmaya devam edeektir.

 2. Cok yanlis tesbitler mevcut maalesef. AB Benelux diye bilinen Belcika, Holland ve Luksemburg’un kurdugu birligim bir nebze devamiydi. Ve ilk kurulus amaci agirlikli olarak ekonomik kalkinmaydi. Bunu basarmanin yolu da Avrupa ulkelerinin ozelliklede Fransa ve Almanya’nin savasmaya son vermeleriydi. AB kesinlikle bu amaca hizmet etti. Fransa ve Almanya birbirleriyle catismayi degil ayni birlikte calismayi sectiler. AB’nin Ikinci buyuk hizmeti NATO ile beraber SSCB’ye karsi bir durustu. Bunuda gayet iyi basardilar. Yani AB dunyanin egemen gucu olmak icin degil kendi kitasina sahip cikmak icin yola cikti bunu gayet iyi de basardilar. AB tarihte ki ender askeri gucu olmadan bu nebze basarili olan bir birliktir. Fakat son yillarda ki asiri buyume hevesi AB’nin derinligine yuzeysellik katmistir. Bu da bir cok sorunu beraberinde getirmistir. Avrupa’ya giderseniz aslinda gorursunuz bizim luks dedigimiz yasami orada orta duzey bir geliri olanin hayli hayli yasadigini.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here