Avrupa Birliği’nde aşılama başladı..

0

Avrupa Birliği’nde (AB) koronavirüse kaşı aşılama çalışması başladı. Almanya, Macaristan ve Slovakya’da ilk aşılar, teslimattan hemen sonra gerçekleşti. Avusturya ve İtalya’da da ilk yeni tip koronavirüs aşıları yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 salgınının krizlerin sonuncusu olmayacağını söyledi. “Tarih bize bunun son salgın olmadığını ve salgınların hayatın bir gerçeği olduğunu söylüyor.” diyen Tedros, pandeminin verdiği dersleri çok iyi öğrenmek gerektiğini belirterek bu derslerin sadece sağlık sektörünü değil tüm devlet ve tüm toplumun hazırlık kapasitelerine yapılan yatırımı da içerdiğini vurguladı.

27 AB üyesi ülkeye cuma günü gönderilmeye başlanan aşılar, risk grubu ve sağlık çalışanlarına vurulmaya başlandı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, aşıların AB ülkelerine teslim edildiğini videolu bir mesajla duyurdu: “Zor bir yılda yeni bir sayfa açmaya başlıyoruz.” dedi.

Avusturya’da Viyana Tıp Üniversitesinde önceden belirlenen 5 kişiye ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapıldı. İlk aşılamaların ardından ülkeye dün ulaşan 10 bin doz Pfizer-BioNTech aşıları ülke genelinde vurulmaya başlanacak. İtalya’ya dün ulaşan Pfizer-BioNTech aşısı, bu sabah ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalıklar merkezi olan başkent Roma’daki Lazzaro Spallanzani Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına uygulandı.

İlk teslimatın her ülke için 10 bin doz ile sınırlı olduğu belirtiliyor. Aşılama programında kimlere öncelik verileceğine Brüksel değil yerel hükümetler karar verecek. Yaklaşık 450 milyon nüfuslu Avrupa Birliği’nde, salgının başından bu yana en az 16 milyon vaka rapor edildi, 336 bin kişi hayatını kaybetti. Yapılan testlerin yetersizliğinden ve veri eksikliğinden dolayı gerçek sayının çok daha fazla olduğu biliniyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here