Avrupa Parlementosu Türkiye Raportörü ile yaptığı görüşmeyi anlattı..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Avrupa Birliği (AB) Raportörü Nacho Sânchez Amor ile yaptığı görüşme hakkında konuştu. Avrupa Parlementosu Türkiye Raportörü Nacho Sânchez Amor’un kendisini ziyaret ettiğini dile getiren Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Amor’a Türkiye’deki hukuksuzlukların hepsini anlatmaya çalıştık. Parti üzerindeki baskıları ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık, Kobani davası ve kapatma davası ile ilgili gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık ve Türkiye’de o denli hukuksuzluklar var ki planlanan ziyaret süresi 1 saatti ama 2 saate yakın bir görüşme oldu. Sn. Amor bizi dikkatle dinledi, aynı zamanda Türkiye’deki KHK zulmünü ayrıntılı bir şekilde anlattık. Bir soykırım boyutuna varan KHK’lılara uygulanan Nazi muamelelerini ayrıntılı bir şekilde anlattık. Çaresiz ve ölüme terk edilmiş, açlığa, susuzluğa terk edilmiş KHK’lıların durumunu Sn. Amor’a anlattık. Cezaevindeki ihlalleri açık, kapalı görüş süreleri ile ilgili tüm sıkıntıları ve denetimli serbestlik, koşullu salıverilme ile alakalı sıkıntıları kendisine anlattık, cezaevindeki ihlalleri, hasta mahpusların durumunu; Mehmet Emin Özkan, Ayşe Özdoğan ve Mustafa Kabakçıoğlu başta olmak üzere etraflı bir şekilde anlattık.

Türkiye’deki insan kaçırmaları ve işkenceleri anlattık ve nasıl yürütmenin, yargının bu noktada duyarsız olduğunu bir Meclis Başkanlığı’nın bu konudaki araştırma önergelerimizin üstünü nasıl örttüğünü ayrıntılı bir şekilde Sn. Nacho Sânchez Amor’a anlatmaya çalıştık.

Türkiye’deki insan kaçırmaları ve işkenceleri anlattık ve nasıl yürütmenin, yargının bu noktada duyarsız olduğunu bir Meclis Başkanlığı’nın bu konudaki araştırma önergelerimizin üstünü nasıl örttüğünü ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık ve ayrıntılı bir şekilde bize yapılan muamele ile ilgili de ek bilgiler verdik. Nasıl yargının yürütmeye boyun eğdiğini, nasıl yasama başkanlığının, Meclis Başkanlığı’nın nasıl yürütmenin adeta bir aygıtı gibi çalıştığını ayrıntılı bir şekilde Sn. Amor’a anlattık.

Türkiye raportörüne anlattık, dünyaya anlattık. Yürütmeye söylüyorum; hiç kimse yaptığının yanına kar kalacağını zannetmesin, yasama başkanlığına sesleniyorum Sn. Şentop’a sesleniyorum; yaptığı hukuksuz uygulamanın hiçbir şekilde duyulmayacağını, üstünün kapatılacağını sanmasın biz bu yaptığı hukuksuz uygulamayı tüm dünyaya duyuruyoruz. Türkiye raportörü bunları ciddi şekilde not aldı ve Meclis Başkanlığı’nın hukuksuz uygulamalarını şikâyet ettik, Türkiye raportörüne yürütmeyi şikâyet ettik ve Türkiye’deki tüm hukuksuzlukları elimizden geldiği kadarıyla anlattık. Kendisinin duyarlı olduğunu ve bizi takip ve taktir ettiğini bu hukuksuzlukları iyi bildiğini de gördük.

Osman Kavala duruşması, inanılmaz bir olay. 4 yıldır neden cezaevinde yattığı belli olmayan yürütmenin abuk sabuk açıklamaları ile yargının ne yaptığı belli olmayan uygulamaları ile cezaevinde olan bir insan var. 4 yıldır maalesef ki Osman Kavala cezaevinde bir sivil toplum aktivisti çok gayretli bir insan ve ona çok ağır suçlamalar yöneltildi.

AİHM Sayın Osman Kavala’ya yönelik hak ihlali yapıldığına karar verdi ama halen cezaevinde tutuluyor. Düşünün tanıyabileceğiniz en son mahkeme Anayasa’nın 90. Maddesine göre Kavala’nın dışarı çıkması lazım. Aynısı Sayın Selahattin Demirtaş için yapılıyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here